Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Spotkania Akademickie

Już po raz 13. w kościele filialnym Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Bukowinie odbyły się Spotkania Akademickie.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 49/2021, str. I

[ TEMATY ]

akademia

spotkania

Joanna Ferens

Przed kościołem w Bukowinie

Przed kościołem w Bukowinie

Rozpoczęły się one wykładem rektora Akademii Zamojskiej na temat roli akademii w formacji człowieka. Następnie została odprawiona Msza św., którą sprawował ks. Radosław Zaborniak, wikariusz parafii w Biszczy.

Wdzięczność i prośba

– Spotkania to piękna tradycja, którą chcemy kontynuować – tłumaczył prof. Paweł Skrzydlewski, rektor Akademii Zamojskiej. – Ta tradycja nawiązuje do wdzięczności Panu Bogu za dar, którym jest akademia, ale jest to również pewnego rodzaju prośba do Pana Boga, aby błogosławił temu dziełu i żeby to dzieło realizowało swoją misję, którą jest przygotowywanie młodych ludzi do służby publicznej, wychowanie światłych, prawych i mądrych obywateli. Żyjemy w trudnych czasach, kiedy to niektórzy gubią swą tożsamość narodową, kulturową czy cywilizacyjną, kiedy łatwo zapomnieć, jakie są zagrożenia i sprawy najważniejsze. Chcemy tu, w gronie przyjaciół, dawać świadectwo tradycji, gdyż to właśnie dzięki finansowemu wsparciu profesorów akademii w Bukowinie wybudowany został kościół, który jest wotum za istnienie uczelni i prośbą do Boga o błogosławieństwo – podkreślił.

Dalsza część wydarzenia odbyła się w gospodarstwie agroturystycznym w Bukowinie, gdzie miało miejsce spotkanie kulturalno-patriotyczne. Organizatorami spotkań są rektor i Senat Akademii Zamojskiej oraz Stowarzyszenie na rzecz Bukowiny przy współpracy parafii w Biszczy, Szkoły Podstawowej im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Bukowinie, gospodarstwa agroturystycznego w Bukowinie i Zespołu Śpiewaczego „Krzewina” z Bukowiny.

Odtworzona akademia

Akademia Zamojska jako świecka uczelnia została założona w 1594 r. przez Jana Zamoyskiego i była organizowana przez Szymona Szymonowica. Kształcili się w niej studenci z Polski i Litwy. Została zlikwidowana w 1784 r. przez Austriaków w czasie pierwszego rozbioru Polski. Dzięki staraniom wielu osób, na bazie Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu, akademia została odtworzona 1 września 2021 r. Organizowane od 2008 r. Spotkania Akademickie to wyraz współpracy Stowarzyszenia na rzecz Bukowiny i uczelni wyższej z Zamościa. Odwołuje się ona do tradycji sięgającej XVII wieku. W 1600 r., a więc 6 lat po powstaniu Akademii Zamojskiej, hetman i kanclerz wielki koronny Jan Zamoyski ufundował wieś Bukowina jako wieś akademicką, która odtąd dostarczała dochodów akademii i jej profesorom, a także stała się miejscem wypoczynku wykładowców po zakończeniu roku szkolnego.

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: abp G. Ryś zaprasza na "Arenę Młodych"

[ TEMATY ]

młodzi

spotkania

Magdalena Pijewska/Niedziela

Przyjdźcie! Bardzo serdecznie was zapraszam! Będę tam na was czekał! – apeluje do młodych metropolita łódzki bp Grzegorz Ryś w zaproszeniu na „Arenę Młodych”, która odbędzie się 20-21 marca w Łodzi.

"Atlas Arena może stać się, jak sądzę, w czasie tych kilku godzin miejscem spotkania z Chrystusem żyjącym w swoim Słowie, w Eucharystii i sakramencie pokuty. Myślę, że to będzie jakieś zmaganie. Jestem absolutnie pewien, że podobnie jak w zapasach z Księgi Rodzaju (między Bogiem a Jakubem) każdy z nas może wejść w te wydarzenia i okazać się zwycięzcą razem z Panem Bogiem, czego wam życzę" – powiedział arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Recepta na trudną miłość

2023-01-29 23:11

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jacek Pulikowski

Szkoła Nazaretu

Maciej Orman/Niedziela

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

– Jedynym źródłem szczęścia na ziemi jest relacja miłości – powiedział dr Jacek Pulikowski, od wielu lat zaangażowany w działalność duszpasterstwa rodzin i poradnictwo rodzinne. 29 stycznia w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin Nazaret w Częstochowie, w ramach Szkoły Nazaretu wygłosił konferencję nt. „Jak wyjść z kryzysu i wygrać trudne małżeństwo?”.

Dr Pulikowski przestrzegał mężczyzn przed podporządkowaniem życia „działaniom, firmom, jakimkolwiek sukcesom”. – Jest jedno źródło szczęścia: relacja między istotą obdarzoną wymiarem duchowym a drugą istotą obdarzoną wymiarem duchowym – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję