Jasnogórski Różaniec Rodzin
Za Kościół święty, papieża, o pokój na świecie, za ojczyznę, o nawrócenie grzeszników, poszanowanie życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci, świętość małżeństw i rodzin, nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne – to główne intencje Jasnogórskiego Różańca Rodzin. Nowa inicjatywa paulinów wpisuje się w peregrynację Obrazu Nawiedzenia w archidiecezji częstochowskiej. Ojciec Nikodem Kilnar, który pełni posługę jednania małżeństw rozbitych oraz będących w kryzysie, wyraził nadzieję, że modlitwa choćby jednym dziesiątkiem Różańca w rodzinnym gronie stanie się okazją do przekazywania wiary młodemu pokoleniu, będzie też źródłem wzrostu wzajemnej miłości oraz duchowym owocem zaplanowanej na lata 2024-25 peregrynacji Obrazu Nawiedzenia w parafiach i we wspólnotach Kościoła częstochowskiego. – Ufamy, że owocem tej modlitwy stanie się regularny udział w niedzielnej Eucharystii dorosłych i dzieci. Czas peregrynacji i naszej modlitwy różańcowej w rodzinach niech będzie szczególnym momentem, gdy będziemy prosić Matkę Bożą o jedność i świętość naszych małżeństw i rodzin – zachęcał paulin. Osoby, które będą chciały włączyć się w to dzieło, mogą się wpisać do księgi „Jasnogórski Różaniec Rodzin”. Będzie ona wędrować po parafiach wspólnie z Obrazem Nawiedzenia.
Reklama
Inicjatorami tej modlitwy są: Klasztor Paulinów na Jasnej Górze, Jasnogórski Instytut Maryjny, Stanisław Maria Szańca, czciciel Matki Bożej Królowej Polski, oraz o. Nikodem Kilnar.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pielgrzymka obrońców życia
Z apelem do ludzi dobrej woli o podjęcie zdecydowanych działań obywatelskich w związku z zaplanowanymi projektami ustaw proaborcyjnych zwrócili się na Jasnej Górze uczestnicy 44. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Obrońców Życia. Podkreślono, że projekty ustaw nie tylko są sprzeczne z polską racją stanu i godzą w porządek konstytucyjny RP, ale też są zamachem na fundamentalne wartości cywilizacyjne wynikające wprost z prawa naturalnego. Obrońcy Życia podkreślali, że agresywna postawa m.in. skrajnie feministycznych środowisk nie może usprawiedliwiać zaniechania troski i konkretnych działań na rzecz prawa do życia każdego człowieka od jego poczęcia. Na jedno z ważnych wyzwań, które stanowią wychowanie i edukacja młodego pokolenia w duchu szacunku do życia, zwrócił uwagę Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. – Chodzi przede wszystkim o młodych ludzi, bo tu mamy duży problem, tu mamy odejście od Kościoła, odejście od autorytetu, taką kulturę obrazkową, w którą bardzo trudno jest się przebić z prawdziwymi treściami, o co chodzi w aborcji eugenicznej czy dlaczego warto mieć dzieci – powiedział Wojciech Zięba.
Reklama
Obrońcy życia apelują także do polityków i dziennikarzy o niekierowanie się ideologicznymi uprzedzeniami i formułowanie przekazu w przestrzeni publicznej na podstawie rzetelnej wiedzy naukowej. Uważają za niedopuszczalne wykorzystywanie prawa człowieka do życia do celów politycznych.
Tegoroczne spotkanie na Jasnej Górze było również okazją do świętowania 25-lecia powstania Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, przypomnienia początków działań pro-life, które sięgają 1980 r. i ściśle wiążą się z pielgrzymkami na Jasną Górę.
Jasnogórski flesz
• 19 kwietnia – maturzyści diecezji bielsko-żywieckiej, misyjne czuwanie Rodziny Arnoldowej;
• 20 kwietnia – Krajowe Forum Zelatorów Świeckich Żywego Różańca, nocna pielgrzymka z Piekar Śląskich w intencji osób zranionych w Kościele;
• 20-21 kwietnia – pielgrzymka karawaningowa, pielgrzymka motocyklistów – Rajd Katyński.