Każdego 13. dnia miesiąca, od maja do października, w świątyni przy ul. Zagłoby 37 odbywa się nabożeństwo fatimskie. Najpierw odmawiane są 4 części Różańca – trzy w kościele w ciągu dnia, a czwarta w trakcie procesji po wieczornej Eucharystii. W maju procesja idzie ulicami osiedla, w pozostałe miesiące wokół kościoła. Potem wierni wracają do świątyni, gdzie śpiewają Litanię do świętych Franciszka i Hiacynty. Relikwiami tych świętych kapłan błogosławi zgromadzonych na zakończenie nabożeństwa.
– Z kolei w każdą pierwszą sobotę miesiąca o godz. 18 odbywa się nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca, tak jak Maryja prosiła. Jest Eucharystia, jedna część Różańca z rozważaniami oraz 15-minutowa medytacja nad wybraną tajemnicą. Natomiast w każdą sobotę po porannej Mszy św. o godz. 8 odmawiana jest Litania oraz inne modlitwy do Matki Bożej Fatimskiej – mówi „Niedzieli” ks. Wojciech Tomczyszyn, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej na Niedźwiadku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Maryja prosiła o Różaniec
W powszedni dzień tygodnia o godz. 17.15 kapłan wystawia w kościele Najświętszy Sakrament i rozpoczyna się Koronka do Miłosierdzia Bożego. Po niej, ok.17.30, wierni odmawiają jedną część Różańca.
– Modlimy się tak nieprzerwanie od 13 marca 1989 r. – mówi z dumą ks. Roch Walczak, budowniczy kościoła i pierwszy proboszcz parafii.
Reklama
Przez pierwsze lata niemal 800 osób odmawiało każdego dnia cząstkę Różańca. Skąd ten fenomen? – Siła modlitwy parafian za rodziny, Kościół, kapłanów, za misje i, może przede wszystkim za cudowne ocalenie Jana Pawła II z zamachu, do którego doszło 13 maja 1981 r. – uważa pierwszy proboszcz parafii.
W latach 90. XX wieku kół Żywego Różańca w parafii było ok. 40, dzisiaj jest ich 20. – Jest to po części związane z tym, że starsi odchodzą z tego świata, a młodzi się wyprowadzają się z naszego osiedla – mówi ks. Walczak.
Wielką radością dla kapłanów posługujących w ursuskiej parafii jest Różaniec Rodziców za Dzieci.
– Wystąpiłam z propozycją modlitwy różańcowej za nasze dzieci i od razu zgłosiło się 40 rodziców – wspomina Marta Banaszkiewicz. – Po sześciu latach róż jest 6, czyli 120 rodziców omadla każdego dnia ponad 300 dzieci i młodzieży.
Rodzice należących do tych róż uczestniczą także w czterech Mszach św. zamawianych każdego roku w intencji ich pociech. – Dodatkowo raz w roku po Eucharystii jest spotkanie przy kawie – mówi Marta Banaszkiewicz, założycielka i zelatorka.
Modlitwa czyni cuda! Wiedzą o tym rodzice z Niedźwiadka. Są nawrócenia dorosłych, młodzieży, były powroty po latach do Kościoła, nastąpiło uzdrowienie dziewczynki z białaczki.
– Najważniejsze co możemy naszym dzieciom dać to opieka duchowa: Różaniec i Eucharystia. Bardzo zależy nam, aby nasze dzieci były otoczone modlitwą – dodaje kolejna mama.
Przez Jej ręce
W święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny już po raz czwarty kolejna grupa parafian złożyła podczas uroczystej Eucharystii akt Zawierzenia Jezusowi przez Ręce Maryi wg. Ludwika M. Grignion de Montfort.
Reklama
– Kilkudziesięciu uczestników na podstawie odpowiednio przygotowanych materiałów odbywało od wspomnienie świętego rekolekcje w domu. Co tydzień spotykaliśmy się na wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu – wyjaśnia ks. Sebastian Werra, organizator 33-dniowych rekolekcji. – Oddanie się przez ręce Maryi wnosi wspaniałe owoce duchowe w życie tych osób, a co za tym idzie również w życie parafii – podkreśla kapłan.
Pokuta i zadośćuczynienie
Innym nabożeństwem, będącym stałym punktem życia duchowego ursuskiej parafii, jest Droga Krzyżowa. Odprawiana jest ona od 11 lat w każdy piątek po porannej Mszy św.
– Jest to inicjatywa całkowicie oddolna – mówi ks. Tomczyszyn i dodaje, że pomysłodawczynią i odpowiedzialną za nabożeństwo jest Alina Sobolewska.
Do tej pory odbyło się ponad 500 porannych Dróg Krzyżowych. Pani Sobolewska jest jeszcze inicjatorką 24-godzinnego nabożeństwa Męki Pańskiej wg Luisy Piccaretti. Obecnie główną intencją rozważań jest wynagradzanie za grzechy popełnione w naszej Ojczyźnie oraz modlitwa o wypełnienie się w niej woli Bożej.
Ewangelizują, pomagają, śpiewają
W parafii działa wiele wspólnot. Są to m.in.: Służba Liturgiczna, Wspólnota Ewangelizacyjno-Modlitewna, Chór Sanktuarium MBF, który od ponad 11 lat upiększa swoim śpiewem wszystkie parafialne uroczystości. Prężnie i nieprzerwanie od ponad 30 lat działa również parafialny Caritas. Jak wielu rodzinom pomógł, wiedzą zwłaszcza byli pracownicy Ursusa, kiedy zatrudniający tysiące osób zakład upadał.
– Specyfiką sanktuarium jest fakt, że osoby świeckie kształtują potrzeby parafii. Wiele jest sugestii związanych z funkcjonowaniem czy przyszłością duszpasterstwa, bo bez osób świeckich mających potencjał do zaangażowania nie da się zbudować wspólnoty – charakteryzuje parafian ks. Sebastian Werra.
Jak życie w parafii odbierają świeccy? – Ks. Proboszcz jest dla nas, my dla niego. Musimy się razem uzupełniać, pomagać sobie, wspierać się – mówi Agnieszka Waś i przypomina. – Wszyscy przecież jesteśmy na jednej drodze i dążymy do jednego celu.