W związku z przyszłorocznymi Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie biskupi wysłuchają czterech wykładów nt. młodego pokolenia, w tym m.in. o portrecie psychologicznym młodego Polaka oraz jego świecie – realnym i wirtualnym, a także o duszpasterskich propozycjach Kościoła w Polsce wobec młodego pokolenia. Biskupi zapoznają się też z aktualnym stanem przygotowań do ŚDM.
Zdaniem abp. Wojciecha Polaka młodzież jest współcześnie bardzo różna. - Przed Światowymi Dniami Młodzieży – patrząc z perspektywy biskupa diecezjalnego – widzę, jak wielka jest mobilizacja młodych, jak dziś młodzież odpowiada na to zaproszenie i jak teraz duszpastersko poprowadzić tę rzeczywistość, żeby po ŚDM młodzież była jeszcze bardziej we wnętrzu Kościoła – powiedział KAI prymas Polski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Abp Polak poinformował, że w archidiecezji gnieźnieńskiej do ŚDM przygotowuje się ok. 300 młodych wolontariuszy, ale ich liczba na pewno się zwiększy. – Młodzież jest otwarta nie tylko na samą inicjatywę Światowych Dni Młodzieży, ale przede wszystkim na żywą obecność w Kościele i bardzo liczę na to, że te Dni w tym właśnie pomogą – dodał prymas Polak.
Reklama
Ponadto mowa będzie m.in. o kwestiach związanych z obecną falą uchodźców w Europie, w tym - jak zaznaczył sekretarz generalny Episkopatu bp Artur Miziński - o "ich możliwej obecności w Polsce" i związanych z tym przygotowaniach Kościoła we współpracy z państwem, samorządami, Caritas Polska i Caritas archidiecezji i diecezji.
Biskupi wysłuchają w tej sprawie przede wszystkim informacji bp. Krzysztofa Zadarki, krajowego duszpasterza migrantów, uczestniczącego w rozmowach ze stroną państwową na temat kwestii uchodźców.
Sekretarz generalny KEP poinformował też, że biskupi poddadzą pod głosowanie listy pasterskie, m.in. list dotyczący solidarności Kościoła katolickiego w Polsce z Kościołami na terenach, gdzie prześladowani są chrześcijanie, list wprowadzający w nadchodzący Rok Miłosierdzia oraz list na temat obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski.
Pytany o obrady Synodu o rodzinie, który odbywa się w Rzymie, bp Miziński powiedział, że ten temat zostanie poruszony. Zaplanowano także połączenie video z delegacją polskich biskupów - "aby można było usłyszeć na bieżąco, nad czym obradują, jakie w czasie dyskusji są wysuwane konkretne postulaty".
Pytany, czy sprawa ks. Krzysztofa Charamsy, który ujawnił niedawno publicznie, że jest homoseksualistą, będzie miała wpływ na obrady synodu, bp Miziński stwierdził, że ta sprawa wydarzyła się w Rzymie, ale nie wie czy ojcowie synodalni się do niej odniosą. - Tam wydarzyły się sprawy smutne, tragiczne, także w wymiarze osobistym tegoż księdza i dla Kościoła. Ale ocena i jakie będą dalsze koleje, nie należy już do nas. Znamy to z mediów, z wypowiedzi rzecznika Stolicy Apostolskiej, natomiast co do synodu: wiedzą ci, którzy na nim obradują - powiedział sekretarz generalny KEP.
Podczas 370. zebrania plenarnego KEP będzie także mowa m.in. o obchodach zbliżającej się 50. rocznicy wymiany Listów pomiędzy biskupami polskimi i niemieckimi oraz o procesie beatyfikacyjnym męczenników komunizmu.