Reklama

Watykan

Od jutra obrady Rady Kardynałów

W dniach 8-10 kwietnia obradować będzie w Watykanie na swym 29. z kolei zebraniu Rada Kardynałów, doradzająca papieżowi Franciszkowi w planach reformy Kurii Rzymskiej. Gremium, w skład którego wchodziło początkowo ośmiu, potem dziewięciu purpuratów, ostatecznie skurczyło się do sześciu; dodatkowo uczestniczy w nim dwóch biskupów w charakterze sekretarzy.

[ TEMATY ]

Watykan

kardynałowie

rada

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tematem rozpoczynającego się jutro posiedzenia będzie najprawdopodobniej ponowna dyskusja nad przygotowanym już projektem konstytucji apostolskiej, która ureguluje na nowo zadania i strukturę centralnej administracji Kościoła katolickiego.

W najbliższych miesiącach projekt ma zostać przesłany konferencjom biskupów, wyższym przełożonym zgromadzeń zakonnych i szefom dykasterii Kurii Rzymskiej, aby wyrazili swoje opinie. Przewiduje się, że opublikowanie konstytucji, której roboczy tytuł brzmi „Praedicate Evangelium” (Głoście Ewangelię), nastąpi do końca bieżącego roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jednym z tematów obrad Rady Kardynałów może też być szczyt w sprawie ochrony małoletnich, który odbył się pod koniec lutego w Rzymie. Jego obrady były szeroko dyskutowane na świecie, pojawiły się również głosy ostrej krytyki twierdzące, że konferencja na szczycie była niedostatecznie przygotowana. Celem spotkania przewodniczących wszystkich konferencji biskupów i przełożonych najważniejszych zgromadzeń zakonnych było wypracowanie przez biskupów całego Kościoła powszechnego wspólnego stanowiska w kwestii wykorzystywania.

W skład Rady Kardynałów wchodzą obecnie kardynałowie: 76-letni Óscar Rodríguez Maradiaga z Hondurasu, 76-letni Giuseppe Bertello z Watykanu, 74-letni Oswald Gracias z Indii, 65-letni Reinhard Marx (z Niemiec), 74-letni Seán Patrick O'Malley z USA oraz sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, 64-letni kard. Pietro Parolin.

Z pracy w Radzie wyłączeni zostali kardynałowie: George Pell z Australii, Francisco Javier Errázuriz Ossa z Chile oraz Laurent Monsengwo Pasinya z Demokratycznej Republiki Konga. Sekretarzem Rady jest 71-letni bp Marcello Semeraro, a jego zastępcą 52-letni bp Marco Mellino, którego papież Franciszek powołał na tę funkcję w październiku 2018 r.

2019-04-07 18:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: spotkanie Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu

[ TEMATY ]

Jasna Góra

spotkanie

rada

KEP

Bożena Sztajner/Niedziela

O zaangażowaniu mediów w przygotowanie do przyszłorocznego synodu biskupów o młodzieży, o tym, jak ukazać piękno i potencjał współczesnego młodego człowieka i jak uwrażliwiać odbiorców na właściwe odczytywanie medialnych przekazów, dyskutują na Jasnej Górze przedstawiciele Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu.

- Media są bardzo ważną drogą ewangelizacji - przypomina abp Wacław Depo. Przewodniczący Rady podkreśla, że zadaniem tego gremium jest docieranie do odbiorców, „by umieli odróżniać to co jest zagrożeniem i unieważnianiem prawdy”.
CZYTAJ DALEJ

Orędzie noworoczne Prezydenta RP/ W mijającym roku Polacy powiedzieli jasno: nie podoba nam się to, co jest

2025-12-31 20:34

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

Mikołaj Bujak KPRP

To moje pierwsze prezydenckie orędzie noworoczne. Wypowiadam te słowa z poczuciem wielkiego zaszczytu i wdzięczności, ale i odpowiedzialności – bo ten urząd nie jest nagrodą, jest przede wszystkim zobowiązaniem.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Grzegorz Ryś: Dobrze, że Taizé wraca po 6 latach do Polski

2025-12-31 16:15

[ TEMATY ]

spotkanie Taizé

Taizé w Łodzi

Taizé Łódź/Archidiecezja Łódzka

Łódź gospodarzem 49. Europejskiego Spotkania Młodych Taizé, które odbędzie się na przełomie 2026 i 2027 roku. - Dobrze, że Taizé wraca po 6 latach do Polski, także po to, żeby nasza młodzież mogła się w tym wydarzeniu na nowo odnaleźć – w rozmowie z Radiem Watykańskim ocenia kard. Grzegorz Ryś. Metropolita Krakowski uczestniczy wraz z polskimi biskupami w tegorocznej edycji wydarzenia w Paryżu.

Kard. Grzegorz Ryś jeszcze jako metropolita łódzki wraz z prezydent Łodzi, Hanną Zdanowską oraz Kościołami zrzeszonymi w łódzkim oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej wsparli inicjatywę 200 młodych Łodzianek i Łodzian, aby to właśnie tam zaprosić młodych z całej Europy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję