- Polska pomoc dociera do najbardziej potrzebujących, w różnych zakątkach świata: przede wszystkim na Bliski Wschód, do Afryki i na Ukrainę. Pomagamy na miejscu, bo to najbardziej efektywna metoda wsparcia tych, którzy często nie maja dachu nad głowa, wody i jedzenia czy dostępu do podstawowej opieki medycznej. To oczywiście nasz chrześcijański obowiązek, odruch serca, ale też - w czasie kryzysu migracyjnego - element polskiej racji stanu i realizacja naszego interesu narodowego, bo pomagając mądrze na miejscu zmniejszamy ciągłą presję migracyjną – powiedział w rozmowie z KAI minister ds. pomocy humanitarnej, Michał Woś.
Zdaniem Katarzyny Nowińskiej, koordynatorki ds. budowania relacji partnerskich Caritas Polska, aby społeczeństwo mogło uniezależnić się od pomocy innych państw i organizacji pozarządowych, gospodarka ich kraju musi wyjść z zapaści. W tym celu konieczne jest wdrożenie projektów pomocy rozwojowej, które pozwolą przede wszystkim stworzyć miejsca pracy dla lokalnej ludności.
Pierwszym etapem jest zawsze pomoc humanitarna mająca na celu zaspokojenie podstawowych potrzeb ludności dotkniętej kataklizmem, która nie może być realizowana bez współpracy na płaszczyźnie politycznej i finansowej.
Zdaniem ks. Marcina Iżyckiego, dyrektora Caritas Polska, niesienie pomocy humanitarnej, kiedy zachodzi konieczność szybkiego reagowania na zagrożenia życia i zdrowia, jest powszechnie uznane i zrozumiałe. Jednak po zaspokojeniu elementarnych potrzeb bytowych i zdrowotnych w danej społeczności stajemy przed dylematem, jak dalej udzielać pomocy.
Podczas Forum odbędą się debaty przygotowane przez specjalistów Caritas Polska, w których zabiorze głos blisko dwudziestu panelistów, w tym m.in. przedstawiciele administracji rządowej, eksperci, goście zagraniczni z Syrii, Iraku, Wielkiej Brytanii. Delegacji przewodniczyć będzie ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.
Dyskusja obejmie trzy panele tematyczne - "Dobroczynność a biznes. Wielokierunkowy transfer wartości", "Pokonywanie barier w integracji gospodarczej z krajami po konfliktach", ">>Laudato Si<< - pochwała społecznej innowacyjności - szansa dla biznesu?".
Reklama
Wśród prelegentów znajdą się m.in. Michał Woś, Minister ds. pomocy humanitarnej , Marian Banaś - minister finansów, ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska , Jarosław Sobczyk - dyrektor personalny, członek zarządu Jeronimo Martins Polska S.A., Bartosz Ciołkowski - dyrektor generalny Mastercard Polska, Małgorzata Chmielewska - prezes wspólnoty Chleb Życia, Nabil Antaki – dyrektor The Blue Marists.
Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdrój jest największą konferencją w Europie Środkowo-Wschodniej, na którą przyjeżdża ponad 4 tys. gości. W jej trakcie swoje poglądy dotyczące aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej na świecie wymienią szefowie rządów i parlamentów, ministrowie i parlamentarzyści z krajów naszego regionu, prezesi największych spółek, eksperci, przedstawiciele świata nauki, kultury oraz mediów z pond 60 krajów.