Reklama

Polska

Caritas Polska na XXIX Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdrój

- Polska pomoc dociera do najbardziej potrzebujących różnych zakątkach świat – zapewnił w rozmowie z KAI Michał Woś. Minister ds. pomocy humanitarnej będzie jednym z prelegentów panelu Caritas Polska podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój. W tym roku Caritas Polska, jako pierwsza organizacja pozarządowa w historii Forum otrzymała możliwość poprowadzenia aż trzech paneli dyskusyjnych. Agenda spotkań przewiduje debaty o społeczeństwie, ekonomii i gospodarce - ze światem biznesu i polityki,które odbędą się w dniach 3 i 4 września.

[ TEMATY ]

forum

ekonomia

Caritas

- Polska pomoc dociera do najbardziej potrzebujących, w różnych zakątkach świata: przede wszystkim na Bliski Wschód, do Afryki i na Ukrainę. Pomagamy na miejscu, bo to najbardziej efektywna metoda wsparcia tych, którzy często nie maja dachu nad głowa, wody i jedzenia czy dostępu do podstawowej opieki medycznej. To oczywiście nasz chrześcijański obowiązek, odruch serca, ale też - w czasie kryzysu migracyjnego - element polskiej racji stanu i realizacja naszego interesu narodowego, bo pomagając mądrze na miejscu zmniejszamy ciągłą presję migracyjną – powiedział w rozmowie z KAI minister ds. pomocy humanitarnej, Michał Woś.

Zdaniem Katarzyny Nowińskiej, koordynatorki ds. budowania relacji partnerskich Caritas Polska, aby społeczeństwo mogło uniezależnić się od pomocy innych państw i organizacji pozarządowych, gospodarka ich kraju musi wyjść z zapaści. W tym celu konieczne jest wdrożenie projektów pomocy rozwojowej, które pozwolą przede wszystkim stworzyć miejsca pracy dla lokalnej ludności.

Pierwszym etapem jest zawsze pomoc humanitarna mająca na celu zaspokojenie podstawowych potrzeb ludności dotkniętej kataklizmem, która nie może być realizowana bez współpracy na płaszczyźnie politycznej i finansowej.

Zdaniem ks. Marcina Iżyckiego, dyrektora Caritas Polska, niesienie pomocy humanitarnej, kiedy zachodzi konieczność szybkiego reagowania na zagrożenia życia i zdrowia, jest powszechnie uznane i zrozumiałe. Jednak po zaspokojeniu elementarnych potrzeb bytowych i zdrowotnych w danej społeczności stajemy przed dylematem, jak dalej udzielać pomocy.

Podczas Forum odbędą się debaty przygotowane przez specjalistów Caritas Polska, w których zabiorze głos blisko dwudziestu panelistów, w tym m.in. przedstawiciele administracji rządowej, eksperci, goście zagraniczni z Syrii, Iraku, Wielkiej Brytanii. Delegacji przewodniczyć będzie ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Dyskusja obejmie trzy panele tematyczne - "Dobroczynność a biznes. Wielokierunkowy transfer wartości", "Pokonywanie barier w integracji gospodarczej z krajami po konfliktach", ">>Laudato Si<< - pochwała społecznej innowacyjności - szansa dla biznesu?".

Reklama

Wśród prelegentów znajdą się m.in. Michał Woś, Minister ds. pomocy humanitarnej , Marian Banaś - minister finansów, ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska , Jarosław Sobczyk - dyrektor personalny, członek zarządu Jeronimo Martins Polska S.A., Bartosz Ciołkowski - dyrektor generalny Mastercard Polska, Małgorzata Chmielewska - prezes wspólnoty Chleb Życia, Nabil Antaki – dyrektor The Blue Marists.

Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdrój jest największą konferencją w Europie Środkowo-Wschodniej, na którą przyjeżdża ponad 4 tys. gości. W jej trakcie swoje poglądy dotyczące aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej na świecie wymienią szefowie rządów i parlamentów, ministrowie i parlamentarzyści z krajów naszego regionu, prezesi największych spółek, eksperci, przedstawiciele świata nauki, kultury oraz mediów z pond 60 krajów.

2019-09-03 18:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ich rola na dzisiaj

Niedziela małopolska 16/2017, str. 7

[ TEMATY ]

forum

Maria Fortuna-Sudor

Kard. Stanisław Dziwisz (obok którego siedzi ks. Jan Kabziński) poczytuje sobie patronowanie Forum Incjatyw za zaszczyt, ale i obowiązek

Kard. Stanisław Dziwisz (obok którego siedzi ks. Jan Kabziński) poczytuje sobie patronowanie Forum Incjatyw za zaszczyt, ale i obowiązek

„Jesteśmy przekonani, że myśl i życie Jana Pawła II stanowią jeden z najcenniejszych skarbów dziedzictwa Polski …”– napisali uczestnicy V Forum Inicjatyw Poświęconych Janowi Pawłowi II, reprezentujący 26 organizacji z różnych stron Polski

Zaproszony na spotkanie (do Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, na Białych Morzach)kard. Stanisław Dziwisz z uznaniem mówił o inicjatywach upamiętniających dziedzictwo Jana Pawła II i dziękował osobom w te dzieła zaangażowanym za ich działalność. Zauważał: – Pamięć o Janie Pawle II jest ciągle żywa. Zwłaszcza teraz to odniesienie do jego nauczania staje się tak bardzo ważne.

CZYTAJ DALEJ

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu

2023-01-27 14:29

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, na której terenie doszło w piątek do wybuchu, ks. Adam Malina, był poza budynkiem, a rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu. Rodziny ukraińskie, które mieszkały w budynku nie ucierpiały - poinformował w komunikacie Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Do wybuchu w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach doszło w piątek ok. godzin 8.30. W chwili wybuchu było tam 8 osób, 7 osób zostało ewakuowanych; jedna osoba jest poszukiwana.

CZYTAJ DALEJ

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję