Reklama
„KTÓŻ JAK BÓG…”
Misja Biedaczyny z Asyżu stała się misją obecnego Papieża Chrystusowego Kościoła.
3
4-7
Z WATYKANU
10
ZE ŚWIATA
11
12
Z KRAJU
Upływa 20 lat od czasu, kiedy zaczęliśmy wydawać „Niedzielę Łódzką”. Jest to pierwsza edycja „Niedzieli”.
13
Gdy s. Faustyna Kowalska po raz pierwszy przybyła do Wilna, w lutym 1929 r., zamiast jakiegoś mniej lub bardziej okazałego klasztoru, zdziwiona, ujrzała „(…) malutkie chałupki porozrzucane (…)”.
17-19
20-23
24-25
Dzwon „Serce Łodzi” na wieży archikatedry rozbrzmiewa codziennie o 15.00, przypominając o godzinie Miłosierdzia Bożego. Usłyszeć go można także podczas uroczystości kościelnych, m.in. w Wielkanoc, w Święto Eucharystii, we wspomnienie bł. Jana Pawła II - honorowego obywatela Łodzi.
26-27
WIARA I ŻYCIE
27
LITURGIA TYGODNIA
28-29
NOWA KSIĄŻKA BIAŁEGO KRUKA POD PATRONATEM „NIEDZIELI"
Książka „Pamiętnik konklawe 2013” jest oryginalnie pomyślana, frapująco napisana i jakże pięknie wydana. Tu i ówdzie opublikowano naprędce niewielkie książeczki na temat Ojca Świętego Franciszka, bez żadnej dbałości edytorskiej; byle coś zarobić…
30
FELIETONY
Po ogromnej fali krytyki minister administracji i cyfryzacji Michał Boni wycofał się na razie z pomysłu likwidacji bibliotek szkolnych, który miał zostać zrealizowany przez rząd Donalda Tuska pod hasłem ich łączenia z bibliotekami publicznymi.
Jest w naszym polskim życiu kilka słoneczek. Należy do nich Justyna Kowalczyk, świetna narciarka. Właśnie zakończyła zwycięsko sezon zimowy, zdobywając po raz czwarty główne trofeum Pucharu Świata.
31
PAPIESKIE ŚLADY
O odejściu Ojca Świętego Jana Pawła II, kolejnej rocznicy jego beatyfikacji oraz decyzji Ojca Świętego Benedykta XVI mówi metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki w rozmowie z Martą Jacukiewicz.
32
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
33
FRANCISZEK DIONIZY WILKOSZEWSKI - WIELCY POLACY
Na pewno był Polakiem, którego działalność może służyć nowym pokoleniom rodaków w zrozumieniu definicji patriotyzmu.
34-35
„Nazywam się Piotr, mam 23 lata. W wyniku wypadku uszkodziłem rdzeń kręgowy, przez to jestem całkowicie sparaliżowany i niewydolny oddechowo. Dzięki swojej determinacji ukończyłem studia na kierunku Informatyka i Ekonometria. Po wszczepieniu rozrusznika nerwów przeponowych i nowatorskiej terapii w Turynie po czterech latach mogę znów cieszyć się własnym oddechem...”.
Mama - Karolina, tata - Bartosz i ich dzieci: trzynastoletnie bliźniaki Krzyś i Staś oraz dziesięcioletni Piotruś są rodziną. W lutym br. usłyszała o nich cała Polska. Za sprawą kolejnych sądowych decyzji oraz upowszechniających je mediów historia rodziny Bajkowskich wraca jak bumerang
Komitet Praw Dziecka ONZ chce namówić Parlament Europejski, by ten wydał zakaz funkcjonowania tzw. okien życia. Z jakiego powodu? Ponieważ pozostawiane tam niemowlaki pozbawione są prawa poznania swoich rodziców...
Rzym. Z zatłoczonej i głośnej Via della Conciliazione przechodzę na równoległą do niej, biegnącą w stronę Tybru Borgo di Santo Spirito. Zaledwie kilka kroków od arterii prowadzącej do Bazyliki św. Piotra wchodzę w zupełnie inny świat.
38-43
LISTY DO „NIEDZIELI"
44
45
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
Polecamy przepis na szybkie i smaczne placki z jabłkami. Przepis nadesłał p. Mariusz Cicharski, Pękoszów, parafia Kotla z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
46
Niedziela bielsko-żywiecka
Współnota św. Michała Archanioła w Wilkowicach 23 marca miała dwa powody do świętowania. Pierwszym było uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Jana Pawła II, a drugim sakrament bierzmowania, którego udzielił młodzieży bp Piotr Greger.
Rozmowa z pomysłodawcą i organizatorem I Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bielsko-Żywieckiej do Łagiewnik o tajemnicy Miłosierdzia i kulisach organizacji przedsięwzięcia
Rozmowa z reżyserem, producentem filmu dokumentalnego o ks. prof. Józefie Tischnerze pt. „Jego oczami”.
Niedziela częstochowska
Dokładnie w 20. rocznicę zarejestrowania przez Sąd Wojewódzki Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, 16 marca, w Filharmonii Częstochowskiej odbyła się uroczysta gala jubileuszowa.
8 kwietnia przypada Dzień Świętości Życia. Chodzi o każde życie, ale zwłaszcza ludzkie, a w nim to bezbronne i zagrożone. Kościół zawsze stał na straży ludzkiego życia, na straży godności i szacunku dla niego.
Szymon Szlendak, który od dwóch lat pracuje w restauracji znanego z telewizyjnych programów kulinarnych Karola Okrasy, 20 marca poprowadził świąteczne warsztaty gotowania dla wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 5 przy ul. Słowackiego w Częstochowie.
W „oknie życia” im. bł. Edmunda Bojanowskiego, które znajduje się w Domu Małych Dzieci przy ul. św. Kazimierza w Częstochowie, 11 marca pozostawiono dziecko. Było ciepło ubrane, opatulone w kocyk, kurtkę dziecka na wiek 4-5 lat, sweter damski i męski - widać było, że ktoś zadbał, by nie zmarzło.
Czas wielkanocny to czas, kiedy przystępujemy do spowiedzi. Jak się do niej przygotować, aby była szczera? Co w sobie zmienić, aby postanowienie poprawy było owocne?
Niedziela podlaska
19 marca, w dniu inauguracji pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka, bp Antoni Dydycz celebrował w drohiczyńskiej katedrze Eucharystię dziękczynną za pontyfikat Ojca Świętego Benedykta XVI oraz o potrzebne łaski dla nowego papieża.
W Niedzielę Palmową 24 marca w Ciechanowcu odbyło się uroczyste zakończenie 16. Regionalnego Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej.
Po konklawe świat, a szczególnie Kościół zwraca się w stronę Argentyny, kraju, z którego pochodzi nowy Ojciec Święty Franciszek. Dla proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Platerowie - ks. Andrzeja Puchalskiego Argentyna to 13 lat życia i posługi kapłańskiej.
Niedziela kielecka
Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie” to dziesiątki dzieł i placówek, to tysiące osób, które od dekady doświadczają różnych form pomocy i systemowego wsparcia.
Żeński duch franciszkański w Chęcinach liczy setki lat.
W tym roku mija 50. rocznica śmierci uznanego rzeźbiarza i medaliera Józefa Gosławskiego, artysty pochodzącego z Lubelszczyzny. W jego bogatej i różnorodnej twórczości można odleźć liczne wątki religijne.
Niedziela małopolska
Dowodem na to są laureaci i wyróżnieni w zorganizowanym po raz 9. plebiscycie „Miłosierny Samarytanin”. Podczas podsumowującej gali, która odbyła się 22 marca br. w auli Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach, zebrani poznali nazwiska laureatów i wyróżnionych za rok 2012.
Prawie trzysta osób uczestniczyło 22-24 marca w XI Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej. Przyświecały im hasła: „Być solą ziemi” oraz „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”.
Matka Małgorzata Łucja Szewczyk uczyła się ubóstwa od św. Franciszka z Asyżu. Charakteryzowała ją wewnętrzna wolność, dyspozycyjność, energiczność, prostota. W młodości dużo wycierpiała, ale nie rozpamiętywała własnego bólu.
Niedziela lubelska
Z ks. Wiesławem Kosickim, dyrektorem Caritas Archidiecezji Lubelskiej, rozmawia Urszula Buglewicz
W sobotni wieczór 23 marca Warszawska Orkiestra Symfoniczna „Sonata” im. Bogumiła Łepeckiego zaprezentowała lubelskiej publiczności oratorium Josepha Haydna „Siedem ostatnich słów Zbawiciela na krzyżu”.
Archidiecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży, jakie w dniach 22-24 marca odbyły się w Lublinie, po raz kolejny pokazały, że młodzi, otwarci na Chrystusa i swoich rówieśników, są prawdziwą nadzieją Kościoła.
W kościele Matki Bożej Różańcowej w Lublinie odbył się Lubelski Festiwal Chórów Parafialnych. Druga edycja przeglądu chórów była poświęcona utworom wielkopostnym.
Niedziela legnicka
Przedstawiciele świata nauki oraz reprezentant etyki katolickiej byli gośćmi konferencji zatytułowanej „Poznaj prawdę o in vitro”, zorganizowanej 23 marca w dwóch miejscach diecezji: w Legnicy i Jeleniej Górze.
Z bp. Markiem Mendykiem, przewodniczącym Komisji ds. Wychowania Katolickiego, rozmawia ks. Waldemar Wesołowski
Niedziela łódzka
W uroczystość św. Józefa, patrona ludzi pracy i archidiecezji łódzkiej, w bazylice archikatedralnej modlono się o potrzebne łaski dla Kościoła łódzkiego oraz dla ludzi pracy i ich rodzin, a także dla wszystkich, którzy pracy nie mają.
Chodzimy w świetle Pana. Dzisiaj tym światłem szczególnym będzie dla nas krzyż Pana naszego Jezusa Chrystusa” - mówił abp Marek Jędraszewski na rozpoczęcie Łódzkiej Drogi Krzyżowej.
20 lat obecności łódzkiej edycji „Niedzieli” w archidiecezji łódzkiej to cząstka naszej najnowszej historii, ważnej nie tylko dla redaktorów i dziennikarzy, którzy na przestrzeni tego czasu tworzyli pismo, ale także dla czytelników naszej edycji.
Niedziela przemyska
Samochód Caritas odwiedzi w Tygodniu Miłosierdzia 8 miast, w których zostanie rozłożona papierowa tablica. Prosimy odwiedzających nas o napisanie własnych przemyśleń i emocji związanych z miłosierdziem okazywanym względem bliźniego.
Na 9 miesięcy przed uroczystością Bożego Narodzenia, obchodzimy uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Tego dnia czci się tajemnicę Wcielenia Syna Bożego, od którego to zaczęła się nowa era w dziejach ludzkości.
Moja babcia odmawiając Koronkę do Miłosierdzia Bożego zawsze miała łzy w swoich oczach.
Niedziela rzeszowska
Kapituła Medali Honorowych Stowarzyszenia Idōkan Polska, przyznała bp Kazimierzowi Górnemu srebrny Medal XX-lecia swojej działalności edukacyjnej, sportowej i naukowej.
O pracy pszczelarza i inicjatywach podejmowanych przez Rejonowe Koło Pszczelarzy w Kolbuszowej z jego prezesem, Janem Gorzelanym i wiceprezesem Romanem Jasińskim rozmawia Dorota Zańko
15 marca br. po wieczną nagrodę odszedł do Pana ks. prał. Bronisław Janik, wieloletni duszpasterz w Chicago. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 18 marca br., w kościele św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Modlitwie kilkudziesięciu kapłanów oraz setek wiernych przewodniczył bp Kazimierz Górny.
Niedziela sandomierska
Mija właśnie 10 lat od czasu, gdy 7 kwietnia 2003 r. rozpoczął w Koprzywnicy działalność Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla osób chorych na chorobę Alzheimera i zespoły otępienne. Zakład obecnie pełni opiekę całodobową dla 49 chorych - mężczyzn i kobiet.
Zaczynał już jako mały chłopiec, kiedy chodził w pole paść krowy. Znajdując patyczki z lipy albo wierzby, wykonywał z nich piszczałki. Równolegle odkrywał w sobie talent malarski, bo - jak wspomina - rysunki w szkole wychodziły mu bardzo dobrze. Mowa o Jerzym Turzyńskim.
Diecezjalny Dzień Młodych rozpoczął się obrzędem poświęcenia palm na sandomierskim Rynku. Modlitwie przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.
Niedziela sosnowiecka
III Marsz dla Życia i Rodziny przejdzie ulicami Będzina w niedzielę 28 kwietnia.
Ten dom będzie schronieniem, azylem, ale i przystanią, z której będzie można ponownie wypłynąć na wody życia. Mowa o powstającym Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu.
W wigilię Niedzieli Palmowej, 23 marca w galerii „Na styku” w Chrzanowie (MOKSiR) został otwarty wernisaż wystawy Stanisława Wywioła „Misteria”.
Relikwie bł. Wincentego Kadłubka przywieziono z Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie do kaplicy Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Uroczyste wprowadzenie ich nastąpi na początku nowego roku szkolnego 2013/2014.
Niedziela świdnicka
Nasze miłosierdzie okazywane drugim winno być odpowiedzią na miłosierdzie Boże wobec nas. Przypomina nam o tym Chrystus, gdy mówi: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny” (Łk 6,36); „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.
Blisko 2 mln sprzedanych książek. Cielęcina w kurkach, chrzan wielkanocny z jajkiem czy poezja smaków - to tylko niektóre z propozycji kulinarnych siostry Anastazji, o których osobiście opowiadała w Pszennie.
W naszym dotychczasowym życiu wiele razy doświadczaliśmy już Bożego Miłosierdzia, gdy przeżywaliśmy sakrament pojednania. Powtarzała się wtedy historia z przypowieści o synu marnotrawnym i miłosiernym Ojcu.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Rajd Motocyklowy od Bałtyckiego Krzyża Nadziei w Pustkowie do Krzyża na Giewoncie w Zakopanem także ma już bogatą historię i piękne tradycje.
W poniedziałek 8 kwietnia będziemy przeżywać Dzień Świętości Życia. A prawdę, że życie jest święte i że jest darem wymagającym naszej troski zamanifestują szczecinianie podczas XI Szczecińskiego „Marszu dla Życia”, który odbędzie się tradycyjnie w drugą niedzielę po Wielkanocy, tj. 14 kwietnia.
W roku 2002 r. św. Andrzej Bobola został ogłoszony patronem Polski. Dzisiaj przypada jego wspomnienie liturgiczne.
Zaczęło się niewinnie – koleżanka umieściła na swoim profilu link do internetowego nagrania wykładu pewnego biskupa, kpiąc sobie po trosze z dość napuszonego języka mówcy. Wykład był do studentów, prelegent w przedziwny sposób mieszał język naukowy z młodzieżowym, co przynosiło efekt raczej zabawny niż pouczający.
Niedziela toruńska
W Święto Miłosierdzia Bożego 7 kwietnia o godz. 15 (Godzina Miłosierdzia) w diecezjalnym sanktuarium w Toruniu przy ul. św. Faustyny 7 Sumie przewodniczy biskup toruński Andrzej Suski.
W tym roku 2 kwietnia (w 1263 r. był to Poniedziałek Wielkanocny) minęło 750 lat od sprowadzenia braci w białych habitach i czarnych płaszczach do Torunia
Rozmowa o pracach archeologicznych prowadzonych w Katyniu z profesor UMK, która konserwowała zabytki z grobów pomordowanych polskich oficerów w Katyniu, Charkowie, Miednoje.
Niedziela warszawska
Stolica to najlepsze miejsce do życia w naszym kraju – orzekli autorzy Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju po przeprowadzonych badaniach. Wystarczy jednak zajrzeć do innych analiz, aby przekonać się, że Warszawa to miasto wielkich kontrastów.
Niebawem zakończą się wybory do nowej Rady Kapłańskiej. Jej członkowie będą doradzać arcybiskupowi warszawskiemu przez pięć kolejnych lat.
Jak to się stało, że czterech braci Melaków: Andrzej, Arkadiusz, Sławomir i Stefan zainteresowało się sprawą zbrodni katyńskiej, a potem zaangażowało się w działalność Komitetu Katyńskiego?
Niedziela wrocławska
Słowo wiosna, które kojarzy się nam głównie z porą roku, i słowo Zmartwychwstanie mają coś wspólnego.
Niewiele osób wie, że Wrocław może poszczycić się mianem Miasta Miłosierdzia. Tutaj bowiem od ponad pół wieku znajduje się oryginał obrazu „Jezu ufam Tobie” pędzla Adolfa Hyły, autora cudownego obrazu z sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
Konfesjonał to trybunał i źródło Miłosierdzia, z którego zaczerpnąć może i penitent, i spowiednik. Bo Bóg nie ustaje w przebaczaniu, nie męczy go odpuszczanie grzechów, nawet wciąż tych samych -
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Rozmowa z rodziną z Domowego Kościoła o trudzie wniesionym w budowanie małżeństwa i o miłości małżeńskiej.
Na zaproszenie Piotra Szeligi, posła na Sejm RP i Solidarnej Polski, 9 marca br. gościł w Biłgoraju związany z Radiem Maryja i Telewizją Trwam prof. Jerzy Robert Nowak.
Muzeum Kresów w Lubaczowie uczciło 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego wystawą, której otwarcie odbyło się 3 marca br.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W kwietniu 2011 r. rozpoczęła się w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego. Nawiedzenie obrazu odbywa się pod hasłem: „Ożywmy modlitwę w rodzinie” i zakończy się w październiku 2015 r. Owocem peregrynacji ma być ożywienie kultu Bożego Miłosierdzia w rodzinach i parafiach.
23 marca w Zespole Szkół Budowlanych w Zielonej Górze odbył się diecezjalny finał 9. Konkursu „Młodzież w nauczaniu Jana Pawła II”.
Niedzielą Miłosierdzia Bożego rozpoczyna się 69. Tydzień Miłosierdzia Chrześcijańskiego. Co roku w przeżywanie Tygodnia Miłosierdzia włączają się w sposób szczególny Parafialne Oddziały Caritas, Szkolne Koła Caritas oraz placówki prowadzone przez Caritas diecezjalne.