Duszpasterstwo powstało w 1945 r., a jego twórcą i wieloletnim duszpasterzem był znakomity kaznodzieja - o. Tomasz Rostworowski SJ. Pamięci legendarnego duszpasterza poświęcony jest coroczny festiwal jego imienia odbywający się w maju, podczas którego studenci i absolwenci dyskutują na ważne tematy oraz organizują spotkania kulturalne. Festiwal jest także formą promocji działalności Jezuitów w Łodzi.
Tydzień w JDA
Reklama
Spotkania w DA odbywają się codziennie. - Specyfiką naszego duszpasterstwa jest to, że wszyscy nasi studenci są łodzianami. Nie mamy młodzieży przyjezdnej, gdyż nie znajdujemy się w pobliżu żadnych akademików, ani uczelni wyższej. Działamy o wiele dłużej w ciągu roku niż inne duszpasterstwa. Gdy inni studenci mają jeszcze wakacje, nasza młodzież już we wrześniu chce się spotykać, bo brakuje im wspólnie spędzanego czasu i modlitwy - mówi o. Jacek Granatowski, duszpasterz JDA.
Najważniejszym punktem całego tygodnia jest niedzielna Msza św. odprawiana o godz. 18 w kaplicy św. Krzysztofa. Gromadzi ona wielu studentów i absolwentów duszpasterstwa. W tygodniu wszystkie spotkania rozpoczynają się o godz. 19 w sali JDA. W poniedziałki studenci spotykają się na modlitwie i medytacji w duchu Taizé, przygotowując się na Europejskie Spotkania Młodych. Wtorek jest dniem poszerzania swojej wiedzy i znajomości Pisma Świętego podczas spotkania biblijnego, po którym ma miejsce Msza św. Środowe spotkania wokół duchowości poruszają metodę modlitwy ignacjańskiej. Są to spotkania, podczas których uczestnicy dzielą się tym, co przeżyli, robią ignacjański rachunek sumienia i przygotowują swoją medytację, którą przedstawiają innym uczestnikom spotkań. Celem spotkania jest zatem z jednej strony modlitwa, a z drugiej nieodłączne od niej pragnienie znajdowania Boga w konkrecie życia. Podczas spotkań ich uczestnicy mają okazję poznać dwa najważniejsze sposoby modlitwy jezuickiej - ignacjański rachunek sumienia oraz medytację według metody św. Ignacego z Loyoli. Spotkanie kończy wspólna Eucharystia.
W pierwsze czwartki miesiąca odbywają się tzw. spotkania doktorantów. - Zbieramy młodych pracowników uczelni wyższych i razem z nimi podejmujemy różne tematy. W tym roku jest to filozofia ks. Tischnera. Pokazujemy, na czym polega dramat spotkania, dialogu i zła. Wcześniej omawialiśmy problem manipulacji w języku mediów, rozmawialiśmy o pozytywnych i negatywnych stronach badań genetycznych, następnie o prawach człowieka czy o granicach w życiu człowieka na podstawie książki Anselma Grüna - dodaje o. Granatowski.
W drugie czwartki miesiąca studenci uczestniczą w wieczorach filmowych, zaś w trzecie czwartki miesiąca dyskutują o trudnych i kontrowersyjnych tematach dotyczących wiary. W piątki o godzinie 18 sprawowana jest Msza św., a po niej ma miejsce spotkanie modlitewne grupy „Przymierze” - najprężniej działającej grupy w JDA. Jest ono otwarte dla wszystkich młodych ludzi poszukujących swojego miejsca i odpowiedzi na różne pytania.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Modlitwa, pomoc i zabawa
Codziennie w tygodniu od godz. 12 do 16 w siedzibie JDA odbywają się porady prawne w ramach „Akademii Iuris”. - Młodzi studenci prawa pod kierunkiem swoich profesorów udzielają bezpłatnych porad prawnych najuboższym mieszkańcom naszego miasta. Cieszą się one dużym zainteresowaniem. Osoby potrzebujące pomocy piszą z różnych miejsc Polski, są wśród nich także osadzeni w więzieniach. Jest to młoda, dwuletnia tradycja, która owocuje dużą liczbą porad udzielonych potrzebującym - dodaje o. Granatowski.
JDA to nie tylko spotkania formacyjne i modlitwa, ale i wspólne zabawy oraz wyjazdy. Co roku w lipcu studenci wyjeżdżają do Świętej Lipki, gdzie odbywają się Jezuickie Dni Młodzieży. Uczestniczą w wakacyjnych „Wyjazdach Bieszczadzkich” oraz obozie integracyjnym przed rozpoczęciem roku akademickiego w Małym Cichym.
Studenci nie zamykają się tylko w murach duszpasterstwa. Często organizują wyjścia np. na lodowisko albo do teatru. Aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym miasta. Wielu członków JDA wzięło udział w organizacji obchodów 65. rocznicy likwidacji getta w Łodzi. Służą także pomocą innym poprzez działalność w hospicjach i świetlicach środowiskowych. Co jakiś czas zbierają także odzież dla ubogich mieszkańców miasta.
Duszpasterstwo dla każdego
- Bardzo często największym problemem jest to, że ktoś zastanawia się, czy jest osobą odpowiednią do duszpasterstwa akademickiego. „Ja nikogo nie znam… Pewnie mnie odrzucą…”. Jest to jedna z najgorszych myśli, jakie człowiek może mieć. Gdy człowiek przyjdzie, zaangażuje się i odnajdzie swoje miejsce w Kościele, nagle może się okazać, że była to jedna z najlepszych decyzji w jego życiu. Życzę odwagi i tego, by ludzie spróbowali odnaleźć swoje miejsce. To nie znaczy, że mają przyjść tylko do Jezuitów. W naszym mieście działają cztery prężnie rozwijające się duszpasterstwa akademickie. Jeśli naprawdę coś w swoim życiu chcemy zrobić, gdzieś trzeba pójść. Coś znaleźć dla siebie, a potem po prostu być. Tylko tyle - zachęca do włączenia się w działalność JDA o. Jacek Granatowski.
Jezuickie Duszpasterstwo Akademickie posiada swoją stronę internetową (