Katarzyna Kawa: - Czym dla rodziny katolickiej powinien być chrzest dziecka?
Ks. Witold Pazdan: - Chrzest dziecka dla katolickiej rodziny powinien być znakiem, że rodzicom zależy na zbawieniu ich dziecka już od pierwszych chwil jego życia i że przez chrzest znajdzie się razem z nimi we wspólnocie Kościoła, która jest dla nich podstawowym wsparciem w drodze do zbawienia.
- W jakich okolicznościach dziecko może i powinno zostać ochrzczone tuż po urodzeniu?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- W zasadzie dziecko powinno ochrzcić się jak tylko na to pozwala stan zdrowia matki, aby mogła uczestniczyć w chrzcie swojego dziecka (tak mówią przepisy). Dawniej było to zaraz po urodzeniu i ewentualnie ta odległość nie przekraczała 2-3 tygodni. Obecnie utarło się, że jest to od 2 tygodni wzwyż - oczywiście nie wynika to z żadnych przepisów. Jeżeli życie dziecka jest zagrożone, należy je ochrzcić natychmiast.
- Czy chrzest z wody, np. w szpitalu w jakiś sposób się powtarza, bądź potwierdza przed wiernymi w kościele, czy wystarczy go tylko zgłosić?
Reklama
- W przypadku chrztu z wody, samego chrztu się nie powtarza, gdyż jest to sakrament udzielany raz w życiu, natomiast przynosi się dziecko do kościoła w celu uzupełnienia obrzędu, czyli przyjęcie do Kościoła, wyznanie wiary, namaszczenie krzyżmem, włożenia białej szaty, zapalenie świecy oraz odnotowanie w księdze chrztów.
- W jakich okolicznościach rodzicami chrzestnymi mogą zostać ksiądz czy siostra zakonna? Jakie są zadania rodziców chrzestnych?
- Rodzicem chrzestnym może zostać osoba wierząca, praktykująca, bierzmowana, wolna od kar kościelnych. W zasadzie księża i siostry zakonne też spełniają te kryteria, jednak ze względu na pełnione przez nich funkcje nie zaleca się, choć nie jest to równoznaczne z zakazem. Zaś zadaniem rodziców chrzestnych jest: przedstawiać wraz z rodzicami dziecko do chrztu i prosić o chrzest, podjąć się zadania pomocy rodzicom w wychowaniu w wierze katolickiej dziecka i wspieranie go w drodze wiary, w razie konieczności zaopiekowanie się dzieckiem, np. w przypadku śmierci rodziców.
- Jak do chrztu przygotowują się osoby dorosłe i co muszą zrobić, żeby takie działania podjąć?
- Osoby dorosłe, w prawie powyżej 7. roku życia, chcące przygotować się do chrztu powinny najpierw zgłosić się do swojego proboszcza, który kieruje ich lub sam przeprowadza przygotowanie zwane katechumenatem trwające co najmniej rok.