Boże Narodzenie to święta rodzinne, dlatego 23 grudnia 2009 r. w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie odbyło się spotkanie opłatkowe dla duchowieństwa oraz przedstawicieli stanów naszej archidiecezji. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą w kościele seminaryjnym, której przewodniczył abp Andrzej Dzięga. Alumni pod batutą ks. dr. Zbigniewa Woźniaka wykonali Akatyst ku czci Matki Bożej oraz kolędy. Życzenia Arcybiskupowi złożył bp Marian Błażej Kruszyłowicz. „Życzymy Księdzu Arcybiskupowi obfitości darów Bożych przez obecność Ducha Świętego, to co Jezus Chrystus przyniósł jako owoc swojego wcielenia, narodzin, ewangelizacji, męki, śmierci i zmartwychwstania. Życzymy też pomyślności w posłudze pasterskiej (...) w trosce o tę część Kościoła powszechnego, którą stanowi nasza diecezja, a także metropolia” - mówił.
W refektarzu seminaryjnym w imieniu wspólnoty diecezjalnej życzenia złożył ks. kan. prof. zw. dr hab. Henryk Wejman. Podkreślił, że nowo narodzone Dziecię to objawiona dobroć Boga, bo Bóg jest przede wszystkim dobry. Bycie dobrym zobowiązuje zaś do miłowania. Nawiązał do Romana Brandstaettera, który mówił, że „człowiek jest tylko wtedy, gdy jest dobry”. Ksiądz Profesor zaznaczył, że to Bóg pokazuje, iż dobro jest niezniszczalne. Na zakończenie dodał: „Niech Boże Dziecię budzi w Waszej Ekscelencji świadomość bezgranicznego obdarowania ze strony Boga, rozbudza pragnienie bycia dobrym wobec powierzonej sobie trzody wiernych i nieustannie umacnia w nadziei na ostateczne zwycięstwo dobra”.
Życzenia obecnym złożył abp Andrzej Dzięga. Na wstępie poczynił refleksję o odśpiewanym akatyście. Zadał następnie pytanie, co jest najistotniejsze w czasie świętowania. Odpowiadając na to pytanie, mówił o tajemnicy wcielenia i narodzenia: „Nie bójmy się zachwytu tą tajemnicą. To jest zachwyt tą tajemnicą dobra, o której mówił Ksiądz Profesor (…). Dobro jest zakorzenione w samym Bogu i dane jest światu. Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre i to, co szatan zdołał naruszyć, skruszyć, zranić, osłabić, to jest powierzchnia dobra.
Serce dobra jest niewzruszone, bo jest nim sam Bóg”. Ksiądz Arcybiskup podzielił się również refleksjami dotyczącymi posługi duszpasterskiej w archidiecezji.
Na zakończenie powiedział: „Poczujmy logikę miłości, logikę obecności Boga i potęgę Boga, który przychodząc, dopełnia dzieła, dopełnia mocy i możliwości. Niech to przeżycie głęboko modlitewne, medytacyjne stanie się radosnym społecznym i nie tylko przez to nasze przeżycie sprawi, że rodziny Wasze, bracia i siostry świeccy, wspólnoty, w których jesteśmy na co dzień, wszyscy, parafie i całą diecezję, a razem z nami cały naród i Kościół powszechny, że się rozradujemy. Rozradujmy się i świętujmy w zdrowiu, pogodzie serca i radości, autentycznej Bożej radości”.
Po życzeniach Księdza Arcybiskupa zostały poświęcone opłatki. Był czas na składanie życzeń przy stole wigilijnym. Podczas uroczystości w refektarzu zespół młodzieżowy pod kierownictwem ks. Piotra Leśniaka śpiewał kolędy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu