W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, Kościół obchodził XVIII Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji w konkatedrze lubaczowskiej modlitwie za chorych, cierpiących, niepełnosprawnych i ich opiekunów przewodniczył biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusz Leszczyński.
„Cieszę się, że z inicjatywy dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Wiesława Huka, ten dzień został tak uroczyście zorganizowany. Dziś w konkatedrze gościmy podopiecznych z Domów Pomocy Społecznej z Lubaczowa i Rudy Różanieckiej, Warsztatów Terapii Zajęciowej z Krowicy Lasowej, Środowiskowych Domów Samopomocy z Lipska k. Narola, Horyńca Zdroju i Lubaczowa, Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego z Oleszyc wraz z ich wychowawcami i opiekunami. Przybyli goście z Rzeszowa: dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego Dariusz Tracz, dyrektor Podkarpackiego Oddziału Funduszu Rehabilitacyjnego Maciej Szymański, władze powiatu ze starostą Józefem Michalikiem i przewodniczącym Rady Powiatu Zbigniewem Wróblem na czele. Dziękuję im za obecność z nami, a przede wszystkim za codzienną troskę o godne warunki życia i rozwoju osób przeżywających różnorakie cierpienia. Dziękuję za samarytańską służbę siostrom zakonnym i nauczycielom oraz całemu personelowi na rzecz osób wymagających ich stałej opieki” - powiedział na początku tej Mszy św. dziekan i proboszcz konkatedralnej parafii ks. kan. Andrzej Stopyra.
W homilii bp Mariusz Leszczyński przypomniał, że Światowy Dzień Chorego ustanowił w 1992 r. Jan Paweł II. Świętujemy w tym roku również 25. rocznicę istnienia Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Ksiądz Biskup zachęcił do czytania dokumentów papieskich, by lepiej zrozumieć ciągłość myśli Kościoła na temat zbawczego charakteru Jezusowego cierpienia i śmierci oraz naszego obowiązku otoczenia opieką wszystkich chorych i cierpiących na ciele i duszy. Kościół nie tylko modli się w intencji chorych, ale śpieszy im z pomocą duchową i materialną. Księża pracują jako kapelani w szpitalach, w hospicjach, w ośrodkach dla narkomanów, alkoholików. Siostry zakonne poświęcają się dla ludzi niesprawnych umysłowo i przewlekle chorych. Dużej pomocy udziela diecezjalna „Caritas”. Praktyką w naszej diecezji jest odwiedzanie przez Biskupa i dyrektora diecezjalnej „Caritas” chorych dzieci przebywających w oddziałach dziecięcych szpitali. Ksiądz Biskup podziękował władzom powiatu za to, że w zmodernizowanym szpitalu powstał Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla przewlekle chorych. Przypomniał także, że od 5 lat Kościół powrócił do organizowania pielgrzymek dla osób niepełnosprawnych do Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes. Aktualne jest nadal hasło Światowego Dnia Chorego z 2000 r. „Kościół jest dla Was gościnnym domem”. Chorzy, niepełnosprawni, jak i zdrowi w oczach Jezusa mają taką samą godność dzieci Bożych, bo jak mówiła siostra Teresa z Kalkuty: „Człowiek chory, cierpiący, niepełnosprawny jest pocałunkiem Boga”. Osoby te noszą w sercu obraz Boga, który kocha, cierpi, zbawia. Swoim cierpieniem przybliżają nam tajemnicę Chrystusowego Krzyża, który jest nie tylko znakiem cierpienia, ale przede wszystkim znakiem naszego zbawienia, „kluczem do nieba” - jak pisał wieszcz Norwid.
Za to modlitewne spotkanie, za Najświętszą Ofiarę sprawowaną przez bp. M. Leszczyńskiego w ich intencji, podziękowali niepełnosprawni intelektualnie z DPS w Lubaczowie oraz wręczyli własnoręcznie wykonany obraz. Biskup i kapłani udzielili sakramentu chorych.
Następnie odbyła się część artystyczna w sali teatralnej konkatedry. Wystąpili niepełnosprawni z DPS w Lubaczowie i Rudzie Różanieckiej, z Środowiskowych DS w Lipsku i Horyńcu Zdroju oraz WTZ z Krowicy Lasowej. Ten występ zrobił na wszystkich duże wrażenie i dlatego nie szczędzono braw dla wykonawców. Podziwiać można było także w sąsiedniej sali wystawę prac plastycznych z tych placówek. Przy okazji tego spotkania była możliwość zmierzenia ciśnienia i pomiaru poziomu cukru. Tegoroczny Światowy Dzień Chorego zakończono pączkami i herbatą.
Pomóż w rozwoju naszego portalu