Kolonie - na nie dzieci czekają przez cały rok. Nie wszystkim jednak udaje się wyjechać. Na całe szczęście Caritas diecezji sosnowieckiej przygotowuje ofertę wakacyjnego wypoczynku na każdą kieszeń. Na koloniach organizowanych przez naszą Caritas wypoczywają nie tylko dzieci z Polski, ale także z Rumunii i Ukrainy.
„Już od kilku lat przygotowując kolonie pragniemy przyjść z pomocą nie tylko dzieciom z naszej diecezji, lecz także z zaprzyjaźnionych miast i parafii ze Sławuty, Kamieńca Podolskiego na Ukrainie czy Kaczyki w Rumunii” - powiedział ks. prał. Stefan Wyporski, szef diecezjalnej Caritas.
Rzeczywiście Caritas ma już 18-letnie doświadczenie w przygotowywaniu tego typu akcji. Przez okres wakacji organizowanych jest kilkanaście turnusów. Rokrocznie z wypoczynku korzysta ponad tysiąc dzieci.
Pierwsze turnusy już się zakończyły, ale rozpoczęły się kolejne. „Na przełomie czerwca i lipca gościliśmy pierwszą grupę młodzieży z Ukrainy, bo tam rok szkolny kończy się wcześniej. Oprócz pobytu w górach zapewniliśmy im wycieczki do stolicy naszej diecezji, do Krakowa, Dąbrowy Górniczej, Ogrodzieńca. Bardzo miło zostaliśmy przyjęci przez uczniów LO im. Staszica w Sosnowcu, którzy zaprosili nas do swojej szkoły, przygotowali nawet specjalny apel. Młodzi ludzie z Ukrainy mogli zobaczyć klasy, w których uczą się ich rówieśnicy z Polski. Były zajęcia w małych grupach, a nawet mecz piłkarski. Na koniec goście z Kamieńca otrzymali książki zebrane wśród społeczności szkolnej LO im. Staszica” - opowiada ks. Wyporski.
Kolejne turnusy już czekają. W tym roku Caritas przygotowała 3 ośrodki: w Zakopanem, Szczawie k. Krościenka i w Zalesiu. Przygotowany jest także ośrodek w Wolbromiu, w którym tradycyjnie będą wypoczywać dzieci z Rumunii. Oprócz gier i zajęć sportowo-ruchowych oraz zwiedzania okolicy, dla gości z zagranicy przewidziana jest szkółka języka polskiego, bowiem większość z gości ma polskie korzenie. „Młodzieżą z Rumunii zajmuje się Henryk Pasich, dyrektor Gimnazjum nr 3 w Wolbromiu i nauczyciele ze szkoły, za co składam im serdeczne podziękowania” - podkreśla szef sosnowieckiej Caritas.
Przygotowanie tak dużego przedsięwzięcia, jakim są kolonie - kosztuje. Caritas pozyskuje środki z różnych źródeł. Gros funduszy pochodzi ze zbiórki Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. „W tym roku borykamy się z dodatkowymi trudnościami, bo większość instytucji czy firm jest zaangażowana w sprawy powodziowe. Wnioski o dofinansowanie do Ministerstwa Edukacji Narodowej, skąd zawsze otrzymywaliśmy pieniądze, zostały negatywnie zaopiniowane. Całą kwotę dotacji otrzyma Caritas sandomierska. Nie dziwimy się, że tak jest i rozumiemy sytuację, te pieniądze rzeczywiście tam są bardziej potrzebne. Na przyjazd dzieci z Ukrainy i Rumunii otrzymaliśmy pieniądze z Senatu RP, pomagają prywatni darczyńcy, dostajemy dofinansowanie z MOPS, kiedy bierzemy dzieci z rodzin, w których dochód jest mniejszy niż średnia krajowa” - wyjaśnia ks. Wyporski.
Nie jest jeszcze za późno, by zapisać się na kolonie organizowane przez Caritas. „Chcielibyśmy, aby na kolonie wyjechało każde dziecko, ale nie każdego na to stać. Kolonie Caritas są alternatywą dla kosztownych, komercyjnych wyjazdów organizowanych przez najprzeróżniejsze biura. Jeśli ktoś ma jeszcze ochotę na wyjazd, za niekoniecznie całą kwotę, może się z nami skontaktować pod nr. tel. 32-2935034 i liczyć na zrozumienie” - zachęca ks. Stefan Wyporski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu