Reklama

Niedziela Świdnicka

Góra Igliczna - Radość z koronacji

O symbolice góry i o radości z koronacji mówił 2 sierpnia bp Ignacy Dec podczas odpustu w sanktuarium Marii Śnieżnej.

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

góra Igliczna

Sanktuarium MB Śnieżnej na Górze Iglicznej

Uroczystości odbywały się na placu przed sanktuarium

Uroczystości odbywały się na placu przed sanktuarium

Tegorocznym uroczystościom odpustowym w Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości przewodniczył bp Ignacy Dec. Eucharystię koncelebrowali kapłani z dekanatu Bystrzyca Kłodzka na czele dziekanem ks. prał. Stefanem Smoterem oraz o. Zdzisławem Świniarskim SSCC.

Przewodniczący liturgii nawiązując do znaczenia góry w dziejach zbawienia przypomniał Górę Moria, na której Bóg zażądał od Abrahama złożenia ofiary ze swojego syna. Mówił też o Górze Synaj, gdzie Bóg przekazał swoje przykazania dla narodu wybranego oraz o Golgocie, na której Pan Jezus oddał swoje życie dla naszego Zbawienia.

W homilii bp Ignacy wyrażając radość z obecności pątników podkreślił, że do tego sanktuarium pielgrzymował również ks. Karol Wojtyła, który już jako Ojciec Święty Jan Paweł II 21 VI 1983 roku podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Wrocławia ozdobił papieskimi koronami wizerunek Matki Bożej z Góry Iglicznej. Biskup przypomniał w tym kontekście słowa jakie zaraz po koronacji Ojciec Święty wypowiedział do ówczesnego metropolity wrocławskiego abp. Henryka Gulbinowicza: „Dobrze, że ukoronowaliśmy ten szczególny wizerunek Matki”. Wtedy też Papież nazwał Maryję naszą przewodniczką na drodze wiary.

2020-08-02 22:43

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ignacy Dec na święta: Uważajmy na rutynę

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Boże Narodzenie

ks. Mirosław Benedyk

Bp Ignacy Dec podczas zeszłorocznej Pasterki w katedrze świdnickiej.

Bp Ignacy Dec podczas zeszłorocznej Pasterki w katedrze świdnickiej.

O religijnym wymiarze Świąt Bożego Narodzenia, a także zagrożeniach jakie czyhają na nas podczas ich przeżywania mówi bp Ignacy Dec w rozmowie z Niedzielą Świdnicką.

- Wigilia Bożego Narodzenia w naszej tradycji to bardzo ważny dzień. Istotą polskiej wigilii jest wieczerza wigilijna, która jest w centrum 24 grudnia. Stół wigilijny nas łączy, ponadto w ten dzień dzielimy się opłatkiem, składamy życzenia oraz przepraszamy najbliższych, jeżeli wyrządziliśmy im coś złego. Myślę, że życzenia składane przy okazji łamania się opłatkiem można sprowadzić do słów dziękuję, przepraszam i proszę - wymienia bp Ignacy, zauważając, że te trzy ważne słowa świadczą o naszej duchowej kulturze.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Sól, światło i miasto na górze – Co zrobić by życie było pełne smaku, nadziei i Boga?

2023-02-04 12:13

V Niedziela zwykła, Rok A
5 lutego 2023
Ewangelia: Mt 5,13-16 Zobacz www.niezbednik.niedziela.pl

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję