Reklama

Ingres biskupa Mariana Rojka do katedry w Zamościu i konkatedry w Lubaczowie

Miłością Chrystusa otwierać ludzkie serca

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W obecności licznego grona biskupów, m.in. abp. Celestino Migliore - nuncjusza apostolskiego w Polsce, abp. Józefa Michalika - przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisława Budzika - metropolity lubelskiego, abp. Wacława Depo - metropolity częstochowskiego, bp. Mariusza Leszczyńskiego - administratora diecezji zamojsko-lubaczowskiej, biskupa seniora Jana Śrutwy, i prawosławnego biskupa Abla, w sobotę 11 sierpnia br. odbył się uroczysty ingres bp. Mariana Rojka do katedry Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu.
W uroczystym ingresie wzięli udział przedstawiciele duchowieństwa diecezjalnego, kanonicy Kapituły Katedralnej w Zamościu i Kapituły Konkatedralnej w Lubaczowie, osoby życia konsekrowanego, delegacje ruchów i stowarzyszeń katolickich, a także uczelni i szkół funkcjonujących na terenie diecezji. Nie zabrakło także władz wojewódzkich i samorządowych, parlamentarzystów, przedstawicieli różnych instytucji i organizacji. Na ingres bp. Rojka przybyła także jego najbliższa rodzina, jak również wierni i przyjaciele z Przemyśla i Rzeszowa. Mszę św. koncelebrowała rzesza kapłanów, wśród których znalazł się także ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.
Ingres do katedry rozpoczęła procesja z Infułatki, której towarzyszyło radosne bicie dzwonów i śpiew chóru. W progu kościoła katedralnego powitał bp. Mariana Rojka administrator diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Mariusz Leszczyński, z którego rąk przyjął on klucze do drzwi katedry.
„Stajemy przed Tobą, obok świadków Chrystusa: świętych i błogosławionych związanych z naszą ziemią rodzinną, którym przewodzi Najświętsza Maryja Panna - Matka Odkupiciela, Patronka naszej diecezji. Przychodzisz do nas z sąsiedniego Przemyśla, gdzie przy boku naszego Księdza Arcybiskupa Metropolity, w rozległej archidiecezji nabierałeś doświadczenia w pasterskiej służbie. Dziś cieszymy się z papieskiego daru, który nasza diecezja otrzymała w Twojej osobie, jako swego Pasterza. Twoje zaślubiny z tym Kościołem lokalnym dokonują się w historycznej, odnawianej obecnie katedrze zamojskiej, która, odzyskując swoje piękno, jeszcze bardziej skłania nas do głębokiej modlitwy i refleksji nad chlubną przeszłością naszego Kościoła i Ojczyzny. Niech błogosławieństwo Jezusa Eucharystycznego, który jest Chlebem Życia oraz opieka Maryi - Matki Odkupiciela, towarzyszą Ci nieustannie w pasterskiej posłudze w diecezji zamojsko-lubaczowskiej” - powiedział na początku Liturgii administrator diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Leszczyński zwracając się do Biskupa Nominata.
Abp. Celestino Migliore odczytał pismo Ojca Świętego Benedykta XVI o mianowaniu bp. Mariana Rojka biskupem zamojsko-lubaczowskim, wręczył je Biskupowi Nominatowi przekazując także pastorał - symbol władzy pasterskiej w diecezji. Następnie, zgodnie z tradycją, zasiadł on na katedrze biskupiej, aby przyjąć homagium - hołd i uszanowanie oddawane nowemu biskupowi. Złożyli je w imieniu diecezjan: bp Mariusz Leszczyński - biskup pomocniczy diecezji, bp Jan Śrutwa - biskup senior, ks. prał. Adam Firosz - kanclerz Kurii Diecezjalnej i proboszcz katedry, ks. kan. Ryszard Mazurkiewicz - oficjał Sądu Biskupiego, ks. prał. Franciszek Nieckarz - rektor Wyższego Seminarium Duchownego, ks. prał. Eugeniusz Derdziuk - przedstawiciel duchowieństwa diecezjalnego, przedstawiciele osób życia konsekrowanego, katechetów, Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, Legionu Maryi, a także przedstawiciele rodzin i laikatu.
„Wchodząc w progi tej szlachetnej świątyni, matki wszystkich kościołów i kaplic, w których gromadzą się wierni zamojsko-lubaczowscy, na początku liturgii związanej z ingresem do tej katedry, administrator diecezji bp Mariusz przekazał w symboliczny sposób w moje ręce klucze do jej drzwi. To one stały się dla mnie znakiem Bożej łaski” - powiedział w homilii bp Marian Rojek. „Stoję wobec tego wszystkiego zadziwiony, zaskoczony oraz onieśmielony - wyznał nowy Pasterz zamojsko-lubaczowski - Przecież to, co się teraz dokonuje, czy to nie jest jakiś moment napełniony istotnym pytaniem, które muszę do siebie samego skierować? Czy ja rzeczywiście jestem dojrzały do podjęcia tej odpowiedzialności? Jaką odwagę ma Jezus Chrystus, iż człowiekowi słabemu i ułomnemu, poprzez Boże łaski i dary, na drodze wyboru oraz misji powierza swoiste klucze do dusz wiernych tej diecezji i mówi mi: możesz nimi otwierać ich serca na codzienne wzrastanie w świętości...”. Biskup prosił zgromadzonych wiernych: „(…) miejcie dla mnie dużo cierpliwości, gdy się będę gubił z tymi kluczami do Waszych serc i będzie mi trochę czasu schodziło, zanim znajdę ten właściwy, a może nawet, nie poddając się zniechęceniu, trzeba będzie próbować kilka razy”. Bp Rojek zachęcał do wspólnego poszukiwania kluczy, które pozwolą się otworzyć na Bożą łaskę, na to, co w życiu jest najważniejsze. „Treścią mojej modlitwy i mojego dzisiejszego pasterskiego wołania jest to, aby Bóg udzielał Kościołowi tej diecezji w jego misji nauczycielskiej, kapłańskiej i królewskiej, łaski odnajdywania właściwego klucza do serc żyjących tu wiernych”. A kluczem tym „jest sam Jezus Chrystus. Jest nim Jego Miłość. Ponieważ w Nim dobroć Boża i przyjaźń do człowieka, w prawdziwym tego słowa znaczeniu otrzymują swoją twarz. Jezus Chrystus jest Kluczem, który pasuje do naszych serc. I On został powierzony w moje biskupie dłonie, abym Wam służył w Kościele zamojsko-lubaczowskim”.
Na zakończenie uroczystego ingresu słowa gratulacji i życzeń złożył nowemu Biskupowi zamojsko-lubaczowskiemu abp Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który powiedział m.in. „Niech Pan Bóg pozwoli Biskupowi Marianowi cieszyć się gorliwością swoich kapłanów, powołaniami, przywiązaniem swego ludu, oznakami wiary (….) będziecie doświadczać Jego serca, Jego mądrości - On będzie bardzo potrzebował Waszej modlitwy i Waszego wsparcia. To jest Wschód, gdzie serce się liczy. I życzę całym sercem, żeby to serce ludu, serce kapłanów wydawało jak najobfitsze owoce przed historią, przed ludźmi, ale przede wszystkim przed Panem Bogiem”. Swoje słowo skierował także do bp. Rojka abp Wacław Depo - metropolita częstochowski, biskup diecezji zamojsko-lubaczowskiej w latach 2006-2011, który, odwołując się do słów bł. Jana Pawła II, zauważył, że dołącza On do grona tych, którzy łączą niebo z ziemią przez serca ludzi, przez szukanie klucza do serca. „Życzę Ci, żebyś mógł uwielbiać tę Miłość i zwyciężać tą Miłością Chrystusa Eucharystycznego”. Na koniec zabrał głos także Marcin Zamoyski - prezydent Miasta Zamościa, który witając nowego Pasterza w imieniu mieszkańców Hetmańskiego Grodu, wyraził radość, że w mieście wielu kultur i wielu narodowości pojawił się Biskup, który w ramach Konferencji Episkopatu Polski przewodniczy pracom dwóch zespołów ds. Kontaktów z Przedstawicielami Kościoła Greckokatolickiego na Ukrainie i Bilateralnego Zespołu Katolicko-Prawosławnego. Jest także członkiem Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Prezydent Zamoyski zauważył, że Jego osoba jest gwarancją, że przez wieki z Zamościa będzie płynął głos pojednania.
Zabrał także głos nowy Biskup zamojsko-lubaczowski, dziękując wszystkim uczestnikom uroczystości ingresowych i - tak jak na pierwszej Eucharystii sprawowanej w diecezji podczas odpustu w Tomaszowie Lubelskim w lipcu br. - poprosił diecezjan, by ogarniali go i „brali pod ręce” mocą swojej modlitwy oraz świętością swojego życia, nie pozostawiając samego na ścieżkach biskupiego posługiwania.
Bp Marian Rojek jest trzecim biskupem diecezjalnym Kościoła zamojsko-lubaczowskiego. W 20-letniej historii diecezji jej biskupami byli: bp Jan Śrutwa (1992- 2006) i Wacław Depo (2006-2011). Nowy Pasterz diecezji za dewizę biskupiego posługiwania obrał słowa „Eucharystia Panis Vitae” - „Eucharystia Chlebem Życia”. W herbie umieścił kielich z hostią - symbol Eucharystii oraz ukoronowany monogram symbolizujący Najświętszą Maryję Pannę. Na niebieskich polach znalazły się także herby dwóch miast: Przemyśla i Rzeszowa, z którymi jest związany życiem oraz posługą kapłańską i biskupią.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Multimedialna Droga Krzyżowa na Ślężę

2025-04-12 10:11

screen YT

Kilkaset osób uczestniczyło w nocnej Multimedialnej Drodze Krzyżowej na Górę Ślężę. W czasie drogi, na poszczególnym stacjach na projektorze wyświetlane były fragmenty filmu “Pasja” ukazujące Mękę Pańską. Na zakończenie nabożeństwa w kościele na Ślęży odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. Ryszard Staszak, proboszcz parafii pw. NSPJ w Sulistrowicach.

- Drogę Krzyżową prowadził ks. Adam Woźniak, proboszcz z Jaźwiny. Nabożeństwo to odbywa się już od wielu lat. Jest to dla nas ogromne wydarzenie, które pomaga nam przeżywać czas Wielkiego Postu. O godz. 19:00 w naszym kościele na Ślęży odprawiona była Msza święta na rozpoczęcie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, a w tym czasie my wyruszaliśmy z Przełęczy Tąpadła, aby po godz. 22:00 rozpocząć na szczycie Mszę świętą wieńczącą nasze nabożeństwo - mówi ks. Ryszard Staszak, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sulistrowicach.
CZYTAJ DALEJ

Już o 18:50 pierwsza debata prezydencka w Końskich organizowana przez TV Republika i wPolsce24

2025-04-11 18:40

[ TEMATY ]

Końskie

debata prezydencka

Telewizja Republika

Telewizja wPolsce24

Telewizja Republika

Debata prezydencka

Debata prezydencka

Już 11 kwietnia o godzinie 18:50 zapraszamy na otwartą debatę prezydencką, w której mamy nadzieję wezmą udział kandydaci: Karol Nawrocki, Szymon Hołownia i Rafał Trzaskowski. Zaproszenia zostały wysłane do sztabów. Głównymi tematami ma być: demokracja, wolność słowa, bezpieczeństwo, sprawy społeczne i przyszłość naszego kraju - czytamy na portalu Telewizji Republika.

W związku z niedopuszczeniem naszej telewizji do przedwyborczej debaty organizowanej przez TVP w likwidacji, postanowiliśmy stworzyć przestrzeń do rzeczowej, uczciwej i otwartej rozmowy o przyszłości Polski.
CZYTAJ DALEJ

Chcemy Polski wielkiej

2025-04-12 18:16

[ TEMATY ]

marsz

milenium Królestwa Polskiego

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Z okazji tysiąclecia Królestwa Polskiego 1165 par zatańczyło dzisiaj poloneza na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, bijąc tym samym rekord Polski. Oprócz oficjalnie policzonych osób przyłączył się jeszcze tłum uczestników, których organizatorzy nie byli w stanie policzyć.

Odtańczenie poloneza poprzedziło wielki marsz z okazji milenium Królestwa Polskiego i pięciu wieków Hołdu Pruskiego. Polonez jest symbolem długości, siły, atrakcyjności i znaczenia polskiej kultury na świecie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję