Reklama

Niedziela Częstochowska

Wieluń pamiętał o Zbrodni Katyńskiej

Obchody jej 81. rocznicy, uroczyste, aczkolwiek symboliczne, rozpoczęła Eucharystia w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

[ TEMATY ]

zbrodnia katyńska

Wieluń

Zofia Białas

Po Mszy św. przedstawiciele władz miasta i powiatu, proboszcz parafii ks. Jacek Zieliński, wieluńscy harcerze oraz członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Bataliony Obrony Narodowej” udali się pod pomnik św. Jana Pawła II i złożyli u jego stóp bukiety kwiatów.

Oficjalne uroczystości odbyły się przy obelisku w parku im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, upamiętniającym nauczycieli ziemi wieluńskiej zamordowanych w Katyniu i Charkowie. Uroczystościom przewodniczył Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Reklama

Po powitaniu gości i odśpiewaniu hymnu państwowego Jan Książek w krótkich słowach przypomniał historię tragedii katyńskiej z 1940 r. Wspomniał także 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

O Zbrodni Katyńskiej, o której nie można zapomnieć, mówili także wiceburmistrz Wielunia Joanna Skotnicka-Fiuk oraz starosta wieluński Marek Kieler.

Zbrodnia Katyńska to akt ludobójstwa, który strzałem w tył głowy zabrał życie ludziom nauki, nauczycielom, prawnikom, policjantom, urzędnikom państwowym, poetom, malarzom i oficerom Wojska Polskiego. Zniszczył także polską inteligencję.

Reklama

Wśród ofiar tej zbrodni dokonanej na Polakach przez Rosjan znalazło się ponad 150 mieszkańców ziemi wieluńskiej, związanych z nią albo przez miejsce urodzenia bądź zamieszkania lub wykonywanej pracy (1/3 z nich to funkcjonariusze policji).

Wśród pomordowanych znaleźli się m.in.: Jan Grabiński (1908-40, porucznik rezerwy), Stanisław Jasiński (1898 – 1940, spoczywa w Bykowni k. Kijowa), Ryszard Szczepanik (1912-40, porucznik, nauczyciel Szkoły Powszechnej k. Pińska).

Każdą z tych 3 zasłużonych dla ziemi wieluńskiej postaci wielunianie upamiętnili Dębami Pamięci. W 2008 r. uhonorowano w ten sposób Jana Grabińskiego, w 2010 r. Stanisława Jasińskiego, a w 2011 r. Ryszarda Szczepanika.

O tych postaciach i poświęconych im Dębach Pamięci przypomniał w krótkim filmie na profilu facebookowym Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek. Akcja upamiętniania pomordowanych w Katyniu nosiła nazwę „Katyń... ocalić od zapomnienia”.

Uroczystości rocznicowe zakończyły się złożeniem kwiatów pod obeliskiem i rosnącym w pobliżu Dębie Pamięci poświęconym Ryszardowi Szczepanikowi.

2021-04-12 11:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kijów-Bykownia: obchody 75. rocznicy zbrodni katyńskiej

[ TEMATY ]

zbrodnia katyńska

Archiwum Stanisławy Bzymek

Uroczystości otwarcia cmentarza w Bykowni

Uroczystości otwarcia cmentarza w Bykowni

Następne pokolenia będą krytykować nasz brak reakcji wobec dzisiejszych masowych zbrodni - mówił biskup polowy Józef Guzdek podczas Mszy św. na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni. Odbyły się tam uroczyste obchody 75. rocznicy zbrodni katyńskiej. Wziął w nich udział prezydent RP Bronisław Komorowski.

Biskup Guzdek zaznaczył, że w czasie Mszy będziemy nie tylko modlić się w intencji pomordowanych przed 75 laty, ale także wspominać dramat rodzin, które czekały i nie doczekały się powrotu ojców i synów, a potem walczyły o prawdę i ją wywalczyły. Wezwał do modlitwy o pokój, o to, by człowiek człowiekowi zawsze był bratem, a także by dialog był sposobem rozwiązywania trudnych spraw.

CZYTAJ DALEJ

W Rzymie odbyła się beatyfikacja założyciela salwatorianów

2021-05-15 18:30

[ TEMATY ]

beatyfikacja

EWTN

Beatyfikacja o. Franciszka Marii od Krzyża Jordana, założyciela Salwatorianów

Beatyfikacja o. Franciszka Marii od Krzyża Jordana, założyciela Salwatorianów

W rzymskiej bazylice św. Jana na Lateranie odbyła się beatyfikacja założyciela salwatorianów, o. Franciszka Marii od Krzyża Jordana, oraz założycielki żeńskiej gałęzi tego zgromadzenia, matki Marii od Apostołów. Beatyfikacji przewodniczył kard. Angelo De Donatis. Mszę poprzedziło nabożeństwo z wykorzystaniem tekstów autorstwa o. Jordana. Gośćmi honorowymi była brazylijska rodzina, w której wydarzył się cud za wstawiennictwem nowego błogosławionego.

Założyciel salwatorianów większość życia spędził w Rzymie, gdzie powołał do istnienia swoje dzieło apostolskie, dlatego jego beatyfikacja odbyła się właśnie w Wiecznym Mieście. „To dla rodziny salwatoriańskiej historyczny moment. Wszyscy czekaliśmy niecierpliwie na zakończenie procesu beatyfikacyjnego, który toczył się od prawie 80 lat” – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim salwatorianin, ks. Adam Teneta.

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #49

2021-05-16 07:18

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #49

Masz pojęcie, ile jest możliwości, żeby spotkać Jezusa? Chcesz Go spotkać? Posłuchaj, co podpowiada ks. Rafał Michałowski komentujący dzisiejszą Ewangelię, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Filmik znajdziesz tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję