Reklama

Niedziela Częstochowska

„Moc z nieba”: czuwanie w Wigilię Zesłania Ducha Świętego

Z udziałem młodzieży, członków ruchów charyzmatycznych, Odnowy w Duchu Świętym, szkół Nowej Ewangelizacji, ale także innych wspólnot odbyło się w Częstochowie 4 czerwca czuwanie modlitewne w Wigilię Zesłania Ducha Świętego.

Wydarzeniu ewangelizacyjnemu, które odbyło się w hali sportowej pod hasłem: „Moc z nieba” towarzyszyły słowa: „Gdy Ty wyciągać będziesz swą rękę, aby uzdrawiać i dokonywać znaków i cudów” (Dz 4, 30a). W spotkaniu i modlitwie wziął udział Damian Stayne, katolicki ewangelizator z Anglii, założyciel Wspólnoty „Cor et lumen Christi”. Wygłosił on konferencje nt. radości w Duchu Świętym. Dużo miejsca poświęcił mocy Eucharystii.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

W ramach spotkania odbyły się: Adoracja Najświętszego Sakramentu „Ogień i Światło”, uwielbienie oraz posługa modlitwą o uzdrowienie.

Punktem centralnym wydarzenia była Msza św., której przewodniczy bp Artur Ważny, biskup pomocniczy tarnowski.

W homilii nawiązując do czytań mszalnych wskazał na Święto Namiotów, podczas którego dorosły Izraelita miał obowiązek przyjść do Jerozolimy. – W procesji ludzie trzymali cztery rodzaje gałęzi. To jest zapowiedź tego, co Jezus mówi w przypowieści o ziarnie rozsianym na ziemi, na drodze, na skale, pośród cierni i na ziemi żyznej – mówił bp Ważny i podkreślił, że „te cztery gałęzie symbolizują nasze życie”.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Mamy do czynienia z gałązką wierzby. To jest to ziarno, które Bóg sieje, ziarno słowa Syna Bożego, który przychodzi do mnie, ale ja jestem jak droga – zaznaczył.

– Wierzba nie wydaje ani woni ani owoców. I to jest ziarno posiane na drodze. I to myślę może dotyczyć naszego umysłu, naszego podejścia do Boga tylko takim wymiarem intelektualnym, co także może obrazować wieża Babel – kontynuował.

Biskup podkreślił, że „nasz umysł może tak bardzo obrosnąć w pychę, w jakąś zarozumiałość. A to sprawia, że Jezus Chrystus nie może zaowocować w naszym życiu”. – Myślę, że warto dzisiaj pomodlić się o Ducha Świętego, aby uzdrowił nasz intelekt i dotknął naszej pychy, żeby zburzył wszelkie wieże Babel, które budujemy sami czy z innymi – zachęcił i dodał: – Dzisiaj to jest także bardzo potrzebne Kościołowi, który ma zbierać, jednoczyć, a nie rozpraszać.

Reklama

– W procesji trzymano również gałąź z mirtu. Jego własnością jest to, że pachnie, ale nie wydaje owoców. I to są ci, którzy reprezentują ziemię skalistą. Chrystus chce się tam zakorzenić, ale nie może. Myślę, że to jest taki świat emocjonalny, który często reprezentujemy podchodząc tak do spraw wiary. Uczucia i emocje są ważne. Trudno sobie wyobrazić bez nich zakochanie, ale one mogą przeszkadzać, gdy nie są odpowiednio uporządkowane. I możemy pachnieć jak mirt, ale nie wydawać owoców – komentował.

– Prośmy dzisiaj Ducha Świętego, żeby przyszedł do nas i uzdrowił nasze emocje – kontynuował.

Biskup pomocniczy tarnowski wyjaśnił, że trzecia gałązka to palma. Tarnowski. – Ona wydaje owoce, ale nie pachnie. To są ci, którzy reprezentują ziemię pełną cierni. Jest owocowanie, ale tego nie widać, nie czuć. To jest wielu powalonych różnego rodzaju nałogami, zniewoleniami. Jest dużo pragnień, ale wola jest słaba. Tak bardzo potrzebujemy Ducha Świętego, żeby dotknął naszej woli, uzdrowił naszą wolę, uzdrowił nas z różnych nałogów, zniewoleń. Tak, żebyśmy byli Kościołem, który jest atrakcyjny, pachnie. Kościołem, który nie tylko wydaje owoce w ciszy, gdzieś w relacji z Bogiem, umęczony, utrudzony, owocujący ale nie pachnący – zauważył.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Czwarta gałązka pochodziła z drzewa cytrusowego, które intensywnie pachnie i wydaje owoce. Tego potrzebujemy. Prośmy Ducha Świętego, abyśmy byli takim drzewem cytrusowym wydającym owoce, ale też pachnącym – dodał biskup Ważny.

Zaznaczył, że „obojętne jest to jaką ziemią jesteśmy, jednak ważne jest, abyśmy znaleźli pęknięcie, poprzez które Duch Święty chce się wylać. On przychodzi w słabość”.

Biskup nawiązał do słów św. Pawła z Listu do Rzymian, „w nadziei bowiem już jesteśmy zbawieni”. – Ten fragment przedstawia stan dziecka, które jest w łonie matki. My właśnie w łonie Kościoła jesteśmy jeszcze przed urodzeniem, oczekujemy zbawienia, a już jesteśmy na tym świecie zanurzeni w życie wieczne, ale jeszcze nie urodziliśmy się do końca. Duch Święty chce nas dokarmiać nieustannie życiem sakramentalnym, modlitwą, słowem Bożym, całą rzeczywistością Kościoła. Jesteśmy jeszcze w łonie Kościoła po to, żeby się rodzić do życia wiecznego – zakończył.

Organizatorami wydarzenia ewangelizacyjnego byli: Zespół ds. Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Częstochowskiej oraz Szkoła Nowej Ewangelizacji Św. Jana Chrzciciela w Częstochowie.

2022-06-04 20:24

Ocena: +7 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda wysłał depeszę kondolencyjną do prezydenta Turcji

2023-02-06 17:05

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Karol Porwich/Niedziela

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Pragnę przekazać na Pana ręce wyrazy najgłębszego współczucia dla bliskich ofiar oraz dla poszkodowanych. Polska i Polacy łączą się z nimi w bólu i smutku - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej do prezydenta Turcji Recepa Erdogana po trzęsieniu ziemi na południowym wschodzie kraju.

W poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8. Zginęło blisko 1,5 tys. osób. Jak poinformowała w poniedziałek turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD), ranne są 7634 osoby. Co najmniej 810 osób zginęło w Syrii - podało ministerstwo zdrowia w Damaszku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję