Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

List biskupów

150. rocznica urodzin abp. Józefa Bilczewskiego

Reklama

Z okazji 150. rocznicy urodzin abp. Józefa Bilczewskiego biskupi polscy kierują do wiernych list, w którym przypominają postać świętego metropolity lwowskiego. „Chrześcijańskie wychowanie młodego pokolenia domaga się harmonijnej współpracy domu rodzinnego, szkoły i Kościoła” - podkreślają autorzy.
Abp Józef Bilczewski kierował jedną z największych diecezji w Polsce u progu XX wieku, a teren archidiecezji lwowskiej był mozaiką narodowości, języków i kultur. „Od pierwszych chwil posługi w diecezji stał się jej troskliwym pasterzem, kochającym ojcem oraz oddanym bez reszty pokornym sługą Boga i ludzi” - przypominają biskupi w liście. To z jego inicjatywy zrodziła się praktyka wspólnych adoracji Najświętszego Sakramentu w pierwsze niedziele miesiąca.
Biskupi przypominają, że w jednym z kazań abp Józef Bilczewski, stawiając wiernym pytanie: „Czego dziś i zawsze narodowi najbardziej potrzeba?”, udzielił jednoznacznej odpowiedzi: „Ludzi mądrych, pracowitych, a przede wszystkim ludzi uczciwych - świętych nam potrzeba!”.
Zachęcają, by przypadająca w tym roku 150. rocznica urodzin św. abp. Józefa Bilczewskiego (urodzonego 26 kwietnia 1860 r.) pobudziła serca wiernych do wdzięczności za kapłanów oraz do modlitwy o powołania i „konkretnej troski w domach rodzinnych, szkołach, parafiach i wspólnotach religijnych o to, aby ziarno Bożego wezwania trafiało na urodzajną glebę młodych serc, a nade wszystko prawych sumień, i nie zostało zagłuszone lub zmarnowane”.

Katolickie stowarzyszenie „Civitas Christiana”

Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka

Reklama

W Galerii Porczyńskich - Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II odbyła się 25 czerwca uroczystość wręczenia Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka.
Kapituła Nagrody, pod przewodnictwem bp. dr. Wiesława Meringa, przewodniczącego Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Episkopatu Polski, nagrodę naukową przyznała pośmiertnie ks. prof. dr. hab. Ryszardowi Rumiankowi - za wybitne osiągnięcia na polu egzegezy Starego Testamentu i pracę dydaktyczno-organizacyjną w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nagrodę naukową otrzymał również prof. dr hab. Jerzy Pietrzak - za dorobek badawczy nad dziejami Kościoła katolickiego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem monumentalnego opracowania poświęconego kard. Augustowi Hlondowi, prymasowi Polski. Nagrodę specjalną przyznano ks. prał. dr. Tomaszowi Kaczmarkowi z Włocławka - za autentyzm posługi kapłańskiej i niezwykłą staranność w wypełnianiu roli postulatora w procesach beatyfikacyjnych: bp. Michała Kozala, 108 Błogosławionych Męczenników i ks. Jerzego Popiełuszki.
Nagrodę literacką otrzymał Janusz Krasiński - za twórczość ukazującą godność człowieka zmagającego się z nazistowskim i komunistycznym totalitaryzmem. Nagrodę artystyczną przyznano Józefowi Skrzekowi w uznaniu za wypracowanie nowego nurtu w muzyce religijnej, a zwłaszcza za „Kantatę Maryjną” do słów Romana Brandstaettera.
Nagrodę zagraniczną otrzymało Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” - za pielęgnowanie kultury polskiej wśród młodego pokolenia Polaków na Litwie i wypracowanie pozytywnego wizerunku polskiej szkoły w litewskim systemie edukacyjnym.
Nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka ustanowiono w 1948 r. i od tego czasu jest ona przyznawana corocznie, obecnie przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Maciej Konieczny

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

„Rajd dla Życia”

Ponad 600 kilometrów liczy trasa rowerowego „Rajdu dla Życia”, który wyruszył 26 czerwca z Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu na Wzgórze św. Brunona z Kwerfurtu w Giżycku. Ideą rajdu, organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, jest propagowanie wartości życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.
Jak wyjaśnia Łukasz Brodzik z KSM, uczestnicy „Rajdu dla Życia” promowali na trasie takie wartości, jak: życie ludzkie od poczęcia do naturalnej śmierci, godność, prawda i rodzina. Rajd był też promocją Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
Na trasie całego rajdu uczestnicy rozdawali materiały propagujące życie człowieka - zarówno tego najmniejszego i bezbronnego w łonie matki, jak i dzieci, młodzieży, osób starszych i chorych. Zainteresowani otrzymywali ulotki, płyty DVD, gazetki. Mogli też zwiedzać wystawy, które zostawione zostały w poszczególnych miejscowościach znajdujących się na trasie rajdu. Relacje z rajdu na stronie: www.marszdlazycia.wordpress.com.

Zło dobrem zwyciężaj

Chrześcijanin nie może zarzucić kotwicy życia na ziemi, bo nie dla ziemi jest powołany do istnienia.
Bł. ks. Jerzy Popiełuszko powiedział

Krótko

Ministrowie spraw zagranicznych z całego świata, w tym sekretarz stanu USA Hilary Clinton, parlamentarzyści, działacze, w sumie kilkaset osób, w dniach 2-4 lipca przebywali w Krakowie i dyskutowali o demokracji.

W rankingu brytyjskiego ośrodka badawczego Economist Intelligence Unit (EIU), oceniającym możliwości stojące przed kobietami na rynku pracy w 34 państwach europejskich, Polska zajęła stosunkowo dalekie - 26. miejsce.

Regina Ostrowska - radna kujawsko-pomorskiego sejmiku opuściła klub PO i przeszła do PiS w proteście przeciwko wypowiedziom Janusza Palikota pod adresem Jarosława Kaczyńskiego. Radna przyłączyła się do klubu PO rok temu, po odejściu z PiS.

Nabór do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR) rozpoczął się 1 lipca - poinformował minister obrony narodowej Bogdan Klich.

Ponad 21 proc. ankietowanych deklaruje, że ich miejscowość lub gmina została dotknięta ostatnią powodzią, w tym 4 proc. twierdzi, że poniosło z tego powodu straty materialne - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Świadectwo dojrzałości uzyskało 81 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, w tym w liceach ogólnokształcących 91 proc., w technikach - 70 proc. - podała Centralna Komisja Egzaminacyjna.

W roku akademickim 2009/2010 na studia na uczelnie niepubliczne przyjęto 176 tys. osób, czyli o 33 tys. mniej niż rok wcześniej. W tym samym czasie liczba studentów na uczelniach publicznych wzrosła o ok. 17 tys.

Krzysztof Kwiatkowski - minister sprawiedliwości przedstawił sposoby walki z dopalaczami: możliwość wstrzymania na półtora roku obrotu substancją, która może być szkodliwa; zakaz reklamy tzw. dopalaczy; uzupełnienie listy substancji zakazanych.

Liczba spraw wpływających do sądów powszechnych wzrasta - w ubiegłym roku było ich blisko 12 mln. Do tej sytuacji należy dostosować strukturę sądownictwa.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

2024-12-31 22:05

[ TEMATY ]

nekrolog

Zielona Góra

Bobrowice

Materiały kurialne

śp. ks. Dariusz Tuszyński

śp. ks. Dariusz Tuszyński

Wieczorem 31 grudnia 2024 roku, w wieku 38 lat, odszedł do wieczności ks. Dariusz Tuszyński, wikariusz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Bobrowicach.

Urodził się 2 października 1986 roku w Głogowie. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Gościkowie-Paradyżu. Pochodził z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Głogowie. Święcenia diakonatu otrzymał 14 maja 2011 w konkatedrze św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 2012 w katedrze Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp. Od sierpnia 2024 posługiwał w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Bobrowicach.
CZYTAJ DALEJ

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem wdzięcznym za to, kim jesteśmy!

2025-01-03 07:35

[ TEMATY ]

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem wdzięcznym za to, kim jesteśmy i co robimy, wdzięczni za ludzi, których spotkaliśmy w roku minionym i wielu z nich nadal jest z nami. Bóg liczy, że będę Mu wdzięczny za tych, z którymi współpracujemy, ale też i za tych, którzy są dla nas źródłem trudności, zmartwień, cierpienia itd. Bo skoro On jest Panem wszystkiego, zatem także obecność obok mnie ludzi tzw. przykrych, uciążliwych, ma służyć czemuś dobremu!

Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, z tego, co się stało. W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła. Pojawił się człowiek posłany przez Boga – Jan mu było na imię. Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego. Nie był on światłością, lecz został posłany, aby zaświadczyć o światłości. Była światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi. Na świecie było Słowo, a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał. Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego – którzy ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili. A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy. Jan daje o Nim świadectwo i głośno woła w słowach: «Ten był, o którym powiedziałem: Ten, który po mnie idzie, przewyższył mnie godnością, gdyż był wcześniej ode mnie». Z Jego pełności wszyscy otrzymaliśmy – łaskę po łasce. Podczas gdy Prawo zostało dane za pośrednictwem Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa. Boga nikt nigdy nie widział; ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, o Nim pouczył.
CZYTAJ DALEJ

Save The Children: w Gazie wciąż giną dzieci

2025-01-04 18:20

[ TEMATY ]

dzieci

Gaza

ostrzał

Save The Children

PAP/EPA

Kilkadziesiąt dzieci w Gazie zginęło w wyniku ostrzału i z powodu wychłodzenia

Kilkadziesiąt dzieci w Gazie zginęło w wyniku ostrzału i z powodu wychłodzenia

W pierwszych dniach nowego roku, kilkadziesiąt dzieci w Gazie zginęło w wyniku ostrzału izraelskiego - informują organizacje palestyńskie. Z kolei ONZ donosi o zgonach wśród palestyńskich dzieci w Gazie z powodu braku ochrony przed zimowymi temperaturami.

„W zeszłym roku myśleliśmy, że sytuacja w Gazie nie może być już gorsza, a jednak tak się niestety stało” - mówi Alexandra Saieh, dyrektorka ds. polityki humanitarnej i wsparcia organizacji Save The Children.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję