List biskupów
150. rocznica urodzin abp. Józefa Bilczewskiego
Reklama
Z okazji 150. rocznicy urodzin abp. Józefa Bilczewskiego biskupi polscy kierują do wiernych list, w którym przypominają postać świętego metropolity lwowskiego. „Chrześcijańskie wychowanie młodego pokolenia domaga się harmonijnej współpracy domu rodzinnego, szkoły i Kościoła” - podkreślają autorzy.
Abp Józef Bilczewski kierował jedną z największych diecezji w Polsce u progu XX wieku, a teren archidiecezji lwowskiej był mozaiką narodowości, języków i kultur. „Od pierwszych chwil posługi w diecezji stał się jej troskliwym pasterzem, kochającym ojcem oraz oddanym bez reszty pokornym sługą Boga i ludzi” - przypominają biskupi w liście. To z jego inicjatywy zrodziła się praktyka wspólnych adoracji Najświętszego Sakramentu w pierwsze niedziele miesiąca.
Biskupi przypominają, że w jednym z kazań abp Józef Bilczewski, stawiając wiernym pytanie: „Czego dziś i zawsze narodowi najbardziej potrzeba?”, udzielił jednoznacznej odpowiedzi: „Ludzi mądrych, pracowitych, a przede wszystkim ludzi uczciwych - świętych nam potrzeba!”.
Zachęcają, by przypadająca w tym roku 150. rocznica urodzin św. abp. Józefa Bilczewskiego (urodzonego 26 kwietnia 1860 r.) pobudziła serca wiernych do wdzięczności za kapłanów oraz do modlitwy o powołania i „konkretnej troski w domach rodzinnych, szkołach, parafiach i wspólnotach religijnych o to, aby ziarno Bożego wezwania trafiało na urodzajną glebę młodych serc, a nade wszystko prawych sumień, i nie zostało zagłuszone lub zmarnowane”.
Katolickie stowarzyszenie „Civitas Christiana”
Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka
Reklama
W Galerii Porczyńskich - Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II odbyła się 25 czerwca uroczystość wręczenia Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka.
Kapituła Nagrody, pod przewodnictwem bp. dr. Wiesława Meringa, przewodniczącego Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Episkopatu Polski, nagrodę naukową przyznała pośmiertnie ks. prof. dr. hab. Ryszardowi Rumiankowi - za wybitne osiągnięcia na polu egzegezy Starego Testamentu i pracę dydaktyczno-organizacyjną w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nagrodę naukową otrzymał również prof. dr hab. Jerzy Pietrzak - za dorobek badawczy nad dziejami Kościoła katolickiego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem monumentalnego opracowania poświęconego kard. Augustowi Hlondowi, prymasowi Polski. Nagrodę specjalną przyznano ks. prał. dr. Tomaszowi Kaczmarkowi z Włocławka - za autentyzm posługi kapłańskiej i niezwykłą staranność w wypełnianiu roli postulatora w procesach beatyfikacyjnych: bp. Michała Kozala, 108 Błogosławionych Męczenników i ks. Jerzego Popiełuszki.
Nagrodę literacką otrzymał Janusz Krasiński - za twórczość ukazującą godność człowieka zmagającego się z nazistowskim i komunistycznym totalitaryzmem. Nagrodę artystyczną przyznano Józefowi Skrzekowi w uznaniu za wypracowanie nowego nurtu w muzyce religijnej, a zwłaszcza za „Kantatę Maryjną” do słów Romana Brandstaettera.
Nagrodę zagraniczną otrzymało Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” - za pielęgnowanie kultury polskiej wśród młodego pokolenia Polaków na Litwie i wypracowanie pozytywnego wizerunku polskiej szkoły w litewskim systemie edukacyjnym.
Nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka ustanowiono w 1948 r. i od tego czasu jest ona przyznawana corocznie, obecnie przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Maciej Konieczny
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
„Rajd dla Życia”
Ponad 600 kilometrów liczy trasa rowerowego „Rajdu dla Życia”, który wyruszył 26 czerwca z Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu na Wzgórze św. Brunona z Kwerfurtu w Giżycku. Ideą rajdu, organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, jest propagowanie wartości życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.
Jak wyjaśnia Łukasz Brodzik z KSM, uczestnicy „Rajdu dla Życia” promowali na trasie takie wartości, jak: życie ludzkie od poczęcia do naturalnej śmierci, godność, prawda i rodzina. Rajd był też promocją Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
Na trasie całego rajdu uczestnicy rozdawali materiały propagujące życie człowieka - zarówno tego najmniejszego i bezbronnego w łonie matki, jak i dzieci, młodzieży, osób starszych i chorych. Zainteresowani otrzymywali ulotki, płyty DVD, gazetki. Mogli też zwiedzać wystawy, które zostawione zostały w poszczególnych miejscowościach znajdujących się na trasie rajdu. Relacje z rajdu na stronie:
Zło dobrem zwyciężaj
Chrześcijanin nie może zarzucić kotwicy życia na ziemi, bo nie dla ziemi jest powołany do istnienia.
Bł. ks. Jerzy Popiełuszko powiedział
Krótko
Ministrowie spraw zagranicznych z całego świata, w tym sekretarz stanu USA Hilary Clinton, parlamentarzyści, działacze, w sumie kilkaset osób, w dniach 2-4 lipca przebywali w Krakowie i dyskutowali o demokracji.
W rankingu brytyjskiego ośrodka badawczego Economist Intelligence Unit (EIU), oceniającym możliwości stojące przed kobietami na rynku pracy w 34 państwach europejskich, Polska zajęła stosunkowo dalekie - 26. miejsce.
Regina Ostrowska - radna kujawsko-pomorskiego sejmiku opuściła klub PO i przeszła do PiS w proteście przeciwko wypowiedziom Janusza Palikota pod adresem Jarosława Kaczyńskiego. Radna przyłączyła się do klubu PO rok temu, po odejściu z PiS.
Nabór do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR) rozpoczął się 1 lipca - poinformował minister obrony narodowej Bogdan Klich.
Ponad 21 proc. ankietowanych deklaruje, że ich miejscowość lub gmina została dotknięta ostatnią powodzią, w tym 4 proc. twierdzi, że poniosło z tego powodu straty materialne - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
Świadectwo dojrzałości uzyskało 81 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, w tym w liceach ogólnokształcących 91 proc., w technikach - 70 proc. - podała Centralna Komisja Egzaminacyjna.
W roku akademickim 2009/2010 na studia na uczelnie niepubliczne przyjęto 176 tys. osób, czyli o 33 tys. mniej niż rok wcześniej. W tym samym czasie liczba studentów na uczelniach publicznych wzrosła o ok. 17 tys.
Krzysztof Kwiatkowski - minister sprawiedliwości przedstawił sposoby walki z dopalaczami: możliwość wstrzymania na półtora roku obrotu substancją, która może być szkodliwa; zakaz reklamy tzw. dopalaczy; uzupełnienie listy substancji zakazanych.
Liczba spraw wpływających do sądów powszechnych wzrasta - w ubiegłym roku było ich blisko 12 mln. Do tej sytuacji należy dostosować strukturę sądownictwa.