Reklama

Wiadomości

Dali świadectwo prawdzie o zbrodni katyńskiej

W sali koncertowej Radia Katowice rozstrzygnięto dziś kolejną edycję Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, którego organizatorem jest od 13 lat Europoseł Jadwiga Wiśniewska. Do ważnego zadania przywracania prawdy o Zbrodni Katyńskiej zameldowało się blisko 3 tys. uczniów. Tylko w tym roku w Konkursie wzięło udział 220 uczniów, z 71 szkół z województwa śląskiego. Oprócz atrakcyjnych nagród multimedialnych i książkowych, laureaci w obu kategoriach wraz z opiekunami otrzymali zostali zaproszeni na wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego przez Europoseł Jadwigę Wiśniewską. Uroczystej Gali towarzyszył recital Marcina Stycznia.

[ TEMATY ]

konkurs

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wojewódzki Konkurs „Prawda i kłamstwo o Katyniu” organizowany jest przez Europoseł Jadwigę Wiśniewską już od 13 lat. To szczególna inicjatywa, która stanowi także szansę na debiut literacki dla młodych ludzi, bowiem prace laureatów i finalistów publikowane są w okolicznościowym tomiku, którego promocja połączona jest z organizowanymi co roku przez Jadwigę Wiśniewską Zaduszkami Katyńskimi.

Konkurs wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli, o czym świadczy imponująca liczba blisko 3 tys. uczestników, którzy na przestrzeni 13 lat zameldowali się do tej sztafety pokoleń dającej świadectwo prawdy o Zbrodni Katyńskiej. Tylko w tym roku w Konkursie wzięło udział 220 uczniów, z 71 szkół województwa śląskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tegoroczna Gala odbywała się w szczególnych okolicznościach, co podkreśliła w swoim wystąpieniu organizatorka Konkursu.

[zdjecie id="126008"][/zdjecie]

Reklama

- Spotykamy się w szczególnych okolicznościach. Już drugi miesiąc na Ukrainie trwa wojna wywołana przez reżim Putina. Każdego dnia media donoszą o ofiarach. Giną nie tylko żołnierze, ale także mieszkańcy ukraińskich miast, kobiety i dzieci. Bombardowane są całe miasta, szpitale, sierocińce, szkoły i przedszkola. Obrazy zbrodni wojennych dokonywanych przez wojska rosyjskie szokują. Skrępowane ciała i egzekucje wykonane strzałem w tył głowy nasuwają analogie do tego, co już było, co wydarzyło się w Katyniu i innych miejscach Golgoty Wschodu, 82 lata temu. Nikt nie spodziewał się, że w 2022 r., w XXI w. na naszych oczach wypełni się znana, ale i gorzka maksyma, że „historia lubi się powtarzać” – mówiła Wiśniewska.

Reklama

Do wojny na Ukrainie nawiązywało także wielu uczniów w swoich pracach.

Podziel się cytatem

- Wojna na Ukrainie znalazła mocne odzwierciedlenie w pracach tegorocznej edycji. Pisząc o niej, uczniowie wykazują się ogromną wrażliwością, ale i dojrzałością. Nawiązują do wojny i porównują dwie perspektywy – września 1939 r. i wkroczenia wojsk ZSRR do Polski i późniejszej decyzji o wymordowaniu polskiej elity w Katyniu oraz wkroczeniu wojsk rosyjskich na Ukrainę i imperialnych zakusach reżimu Putina – podkreślała Jadwiga Wiśniewska.

Uczniowie opisali losy pomordowanych w Katyńskim Lesie i innych miejscach Golgoty Wschodu. Dotarli do krewnych ofiar. Odnaleźli ślady Zbrodni Katyńskiej wśród swoich rodzin i w najbliższej okolicy. Prace przyjmują różne formy. Są listy, dzienniki, pamiętniki, analizy historyczne z imponującą bazą bibliograficzną. W tegorocznej edycji wiele prac to utwory liryczne: wiersze, poematy, ballady, pieśni, w których uczniowie wykazują się niezwykłą wrażliwością i umiejętnością literackiego wyrażania uczuć i swoich myśli. Uczniowie wskazują również, że Ofiary Katynia i Smoleńska połączyły już na zawsze wspólne epitafia.

Decyzją Komisji Konkursowej laureatami w kategorii szkół podstawowych zostali:

I miejsce - Maciej Agopsowicz, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie,

II miejsce – Patrycja Słocińska, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Myszkowie,

Reklama

III miejsce – Mikołaj Pokładnik, Szkoła Podstawowa im. Ks. kan. Stefana Wojtyłki w Starej Wsi.

Finalistami w tej kategorii szkół podstawowych zostali:

Maksymilian Osiński, Katolicka Szkoła Podstawowa SPSK w Częstochowie,

Artur Piekacz, Szkoła Podstawowa nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego w Częstochowie,

Szymon Smok, Zespół Szkolno-Przedszkolny, Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Ogrodzieńcu,

Anna Wojcieszek, Szkoła Podstawowa nr 54 im. Wacława Kuchara w Bytomiu,

Aleksandra Stępniak, Szkoła Podstawowa nr 48 im. Armii Krajowej w Częstochowie,

Zuzanna Szydłowska, Szkoła Podstawowa nr 7 im. Hugona Kołłątaja w Dąbrowie Górniczej,

Antoni Halkiewicz, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lubojnie.

Zaś w kategorii szkół ponadpodstawowych laureatami zostali:

I miejsce - Weronika Widzyk, I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Żywcu,

II miejsce – Karolina Wąsowicz, Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie,

III miejsce – Łukasz Piłat, IX Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie.

Finalistami w tej kategorii szkół ponadpodstawowych zostali:

Elżbieta Hylak, VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej,

Igor Równiak, Zespół Szkół Samochodowych w Częstochowie,

Reklama

Zuzanna Iwanek, III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Zbigniewa Herberta w Żorach,

Marta Gaudy, I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie,

Anna Majcher, II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej,

Marcin Rogula, V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Andrzeja Struga w Gliwicach,

Piotr Nieznalski, II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej.

Nagroda specjalna trafiła do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 13 w Gliwicach, którego uczniowie najliczniej wzięli udział w tegorocznej edycji Konkursu.

Laureaci w obu kategoriach i ich opiekunowie na zaproszenie Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej wezmą udział w wyjeździe studyjnym do Parlamentu Europejskiego. Wśród nagród, jakie otrzymali laureaci i finaliści były tablety, czytniki e-booków oraz nagrody książkowe. Nauczyciele, opiekunowie prac otrzymali także pamiątkowe pióra.

Europoseł Jadwiga Wiśniewska podkreśliła, że niezależnie od werdyktu Komisji, każdy z uczestników Konkursu jest zwycięzcą.


Podziel się cytatem

- Niezależnie od werdyktu Komisji Konkursowej, każdy z Was jest zwycięzcą. Nigdy nie dajcie wmówić sobie, że zło jest dobrem, opowiadajcie się po stronie wartości, stawajcie po stronie prawdy, która zawsze zwycięża i na jej fundamencie budujcie dorosłe życie. Prawda o Zbrodni Katyńskiej wciąż jest atakowana i podważana, dlatego potrzeba strażników pamięci i orędowników prawdy o ludobójstwie w Katyniu i innych miejscach Golgoty Wschodu. Biorąc udział w Konkursie, dołączyliście do tej sztafety pokoleń. Nieście ten płomień prawdy i dawajcie o niej świadectwo – mówiła do laureatów i finalistów Europoseł Wiśniewska.

[zdjecie id="126006"][/zdjecie]
2022-04-08 14:26

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs Palm Wielkanocnych

Niedziela świdnicka 14/2018, str. III

[ TEMATY ]

konkurs

palma

Ryszard Wyszyński

Niedziela Palmowa w uzdrowisku

Niedziela Palmowa w uzdrowisku

W Szczawnie-Zdroju w czwartek przed Niedzielą Palmową w Hali Spacerowej szczawieńskiego uzdrowiska odbyło się rozstrzygnięcie zorganizowanego po raz piąty dorocznego konkursu na „Najładniejszą i Najwyższą Wielkanocną Plamę”

Konkurs jest inicjatywą Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju, które do udziału w nim zaprosiło w tym roku nie tylko mieszkańców Szczawna, ale też – po raz pierwszy – całego powiatu. Honorowy patronat nad nim objął starosta powiatu wałbrzyskiego, który był fundatorem nagród. Konkurs przebiegał w kilku kategoriach wiekowych. W kategorii dziecięcej pierwsze miejsce zajęło Przedszkole „U Mikołaja” z wałbrzyskiego Białego Kamienia, które przygotowało bardzo ładną i zarazem najwyższą palmę wielkanocną – mierzącą 9 m i 80 cm. Na drugim miejscu uplasowało się Przedszkole Miejskie w Szczawnie-Zdroju z równie ładną palmą wielkanocną, ale nieco niższą o wysokości 6 m 90 cm. W kategorii konkursu obejmującej prace młodzieży szkolnej wygrała palma wielkanocna wykonana przez uczniów Miejskiej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Gimnazjalnymi w Szczawnie-Zdroju przed pracą młodzieży miejscowego Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie. W kategorii dla dorosłych pierwsze miejsce przyznano palmie wielkanocnej przygotowanej przez członków TMSZ, a drugie Miejskiej Bibliotece Publicznej. W konkursie przyznano też nagrody Stowarzyszeniu Aktywny Senior, wałbrzyskiej rodzinie państwa Baranów z córką Julią, którzy wspólnie wykonali piękną palmę oraz p. Bogumile Miciuk ze Szczawna-Zdroju. Konkursowe nagrody wraz z dyplomami wręczali: starosta powiatu wałbrzyskiego Jacek Cichura, burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk oraz prezes Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju Iwona Czech. Nagrodzone prace zostały po konkursie zdeponowane na kilka dni w Teatrze Zdrojowym.
CZYTAJ DALEJ

Abp Józef Kupny: Kościół będzie wołał do klasy politycznej o opamiętanie

2025-02-11 11:00

[ TEMATY ]

abp Józef Kupny

Episkopat News

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

- Nie sposób przejść dziś obojętnie wobec skali i skutków naszego konfliktu politycznego, który grozi chaosem instytucjonalnym polskiego państwa - mówi arcybiskup Józef Kupny w rozmowie z KAI. Zastępca przewodniczącego KEP wyjaśnia, że "wobec pogłębiającego się kryzysu państwa, podobnie jak w latach poprzednich, Kościół będzie wołał do klasy politycznej o opamiętanie i powtarzał że autentyczna demokracja możliwa jest tylko w państwie prawnym i w oparciu o poprawną koncepcję osoby ludzkiej”.

KAI: Jak Ksiądz Arcybiskup ocenia rzeczywistość społeczną i polityczną dzisiejszej Polski?
CZYTAJ DALEJ

Pogrzeby martwo urodzonych dzieci w Krakowie i Bydgoszczy

2025-02-12 07:30

[ TEMATY ]

pogrzeb

dzieci martwo urodzone

Mat.prasowy

Na trzy wymiary chrześcijańskiej nadziei wskazał ks. Janusz Kościelniak, diecezjalny duszpasterz rodzin dzieci utraconych, podczas homilii wygłoszonej na pogrzebie dwadzieściorga sześciorga dzieci martwo urodzonych w Krakowie. Pożegnanie dzieci zmarłych przed urodzeniem lub martwo urodzonych odbyło się także w Bydgoszczy.

– Kiedyś papież Franciszek przypomniał nam, że symbolem nadziei jest kotwica, która, umieszczona na zewnątrz statku, utrzymuje go na powierzchni. Nawiązując do tego obrazu możemy powiedzieć, że „kotwica chrześcijańska” jest umieszczona w wieczności, u Boga. Mając więc nadzieję możemy czuć się bezpieczni, bo trwamy ciągle przy Nim – mówił ks. Kościelniak. – Chrześcijański wymiar nadziei to przede wszystkim oczekiwanie na spotkanie z Bogiem w wieczności. Ale to dopiero jej pierwszy wymiar – dodał.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję