Reklama
treści wiary
Wśród pielgrzymów przybywających do Fatimy, zaraz po mieszkańcach Portugalii, najliczniejszą grupę stanowimy my – Polacy. Mamy wiele powodów, by wybierać się w tak daleką podróż.
„Oznacza wiarę w to, że w Chrystusie człowiek wszedł w kontakt – w niepojęty i nowy sposób – z wewnętrzną istotą Boga. Oznacza, że człowiek odnajduje na zawsze swą przestrzeń w Bogu” – to jedna z odpowiedzi na tak postawione pytanie. Udzielił jej kard. Joseph Ratzinger, który wielokrotnie już jako Benedykt XVI przypominał, że wniebowstąpienie Chrystusa i rzeczywistość nieba są ze sobą nierozdzielnie związane.
Także my jesteśmy w drodze. I stawiamy sobie pytanie: „Ale w drodze dokąd?”. Tak, w drodze do nieba.
14-17
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Marka Mk 16, 15-20
Wśród wielu form modlitwy jest również kontemplacja. Ten sposób modlitwy nazywany jest przez chrześcijańskich mistrzów życia duchowego modlitwą serca. Definicja ta wiele nam wyjaśnia, ponieważ modlić się sercem to niejako wyłączyć zmysły, które są narzędziem modlitwy w innych formach. Modlimy się przecież, wypowiadając słowa, śpiewając, czytając, słuchając homilii, katechezy, pisząc list do Boga.
Każdy z nas, gdy patrzy na swoje ciało, nie nazwie żadnej z jego części obcą. Mimo że poszczególne organy różnią się od siebie i pełnią odrębne funkcje, są częścią nas. Co więcej, są sobie nawzajem potrzebne i tylko dzięki współdziałaniu mogą istnieć. A zasadą tej jedności jest głębia ludzkiej osoby; to, co możemy określić mianem ludzkiego ducha, a precyzyjniej mówiąc – duszą.
Zmartwychwstały Pan dał swoim uczniom wystarczająco wiele dowodów na to, że żyje. A teraz, przed wstąpieniem do Ojca, przygotowuje ich do nowego etapu w dziejach zbawienia ludzkiej rodziny. Rozstający się z Apostołami Pan objawia im swoje (i Ojca) dalekosiężne plany.
Oparł się władzy świeckiej, by bronić autorytetu Kościoła.
19-22
23
24-25
Nasza rozmowa
Wybory pokazują trwałe zapotrzebowanie polskiego społeczeństwa na partię konserwatywno-prawicową, mówi prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.
Mamy do czynienia z brutalnym opanowywaniem władzy w państwie przez partię zagranicy, która otwarcie opowiedziała się za podrzędnością Konstytucji Rzeczypospolitej wobec decyzji Unii Europejskiej. I mamy dramatyczny konflikt społeczny w warunkach wojny na naszych granicach.
Tracimy jako państwo, tracimy gospodarczo. Jak w obecnej sytuacji mamy być wiarygodnym partnerem dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, z którymi budujemy sojusz w UE, i wobec wojny na Wschodzie?
30-35
moim zdaniem
Dawne zachowania trzeba rozpatrywać w kontekście ówczesnych uwarunkowań historycznych i obyczajowych. Bo tamta rzeczywistość była bardziej skomplikowana.
Możemy razem żyć, ale na polskich warunkach i z szacunkiem dla polskiej wrażliwości. W innym przypadku konflikty są nie do uniknięcia.
38-39
44
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
55-61
świat pod lupą
Bezpieczeństwo procedury in vitro w świetle nowych badań naukowych.
56-57
sprawy rodzinne
Dlaczego stawianie dziecku granic jest tak ważne? Odpowiada Dorota Piórkowska, pedagog i terapeuta.
60-61
dobre rady
Bataty, czyli słodka odmiana ziemniaków, coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. Czy faktycznie są zdrowsze od tradycyjnych kartofli?
Bataty umyć, osuszyć, nakłuć widelcem i piec ok. 40 min w piekarniku nagrzanym do 190°C (czas pieczenia zależy od rozmiaru batata, upieczony powinien być miękki na tyle, aby bez problemu wbić w niego widelec).
Przypadający w maju Światowy Dzień Astmy przypomina, że szybki wzrost zachorowań na astmę jest problemem światowym. Dla pacjenta najważniejsza jest odpowiedź na pytanie, jak radzić sobie z chorobą na co dzień.
62-63
Niedziela z kulturą
64
Bliżej Życia z Wiarą
To jedna z najliczniejszych grup zawodowych w Polsce. Ich praca wymaga nie tylko wysokich kwalifikacji, ale także poświęcenia i oddania. Są przy pacjentach w często najtrudniejszych i najważniejszych chwilach ich życia.
Życie tylko wtedy może mieć sens, gdy będziemy żyć z Bogiem – mówi Tomasz Kuriata, sparaliżowany od 24 lat.
Ma 63 lata i na co dzień pracuje jako doradca podatkowy, tonąc w fakturach, wyliczeniach i urzędowych pismach. Z miłości do niepełnosprawnego wnuka okrąży całą Polskę, i to na rowerze.
Oparzenia to charakterystyczne uszkodzenia skóry, które należą do grupy najcięższych obrażeń. Spowodowane są działaniem wysokiej temperatury. Jak postępować, gdy dojdzie do takiego zdarzenia?
Dbanie o swoją garderobę to nie tylko kwestia stylu, ale także odpowiedzialności i świadomości konsumenckiej.
Choć kojarzony z włoską kuchnią, nie wyobrażamy sobie bez niego obiadu, przynajmniej od czasu do czasu. A na ciepłe, wiosenne dni jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Proponujemy sprawdzone przepisy na pyszne dania.
Cieszą oczy, zachwycają architekturą, dają ochłodę w upalne dni, a ich szum pozwala odpocząć. Prezentujemy jedne z najbardziej niezwykłych europejskich fontann.
66-79
Niedziela Plus
...skąd się wzięły nabożństwa majowe?
Święty Maksymilian to był gigant, którego warto naśladować – uważają młodzi uczestnicy Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Co skłania ich do poznania tej postaci? Kto zwyciężył w osiemnastej edycji konkursu?
Tak bliskie obcowanie z Bożym dziełem daje mi siłę do tego, żeby każdego dnia wstać i powiedzieć sobie, iż mam powód i cel, dla których jestem na tym świecie – podkreśla Karol.
Wydarzenie było okazją do modlitwy za ofiary niemieckiego obozu pracy, zginęło tutaj bowiem ok. 15 tys. więźniów!
Na mistrzostwach w piłce nożnej halowej Liturgicznej Służby Ołtarza spotkały się najlepsze drużyny ministrantów i lektorów z diecezji tarnowskiej.
Dziękujemy dziś Chrystusowi, Dobremu Pasterzowi, za to, co udało się wprowadzić w życie archidiecezji poznańskiej przez 22 lata mojego posługiwania, i przepraszamy za to, czego nie udało się uczynić – powiedział abp Stanisław Gądecki w 22. rocznicę ingresu
Bądźcie świadkami Ewangelii życia – zachęcał młodych ordynariusz diecezji płockiej.
Już od 11 lat Boże Nutki nieustannie wypełniają przestrzeń dźwiękami, zarażają słuchaczy radością i uwielbieniem.
W dniach 19-21 kwietnia w Licheniu swoje rekolekcje przeżywały wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym diecezji włocławskiej.
Niedziela bielsko-żywiecka
Na coroczny odpust do doliny św. Wendelina w farskim lesie w Rudzicy przybyli tradycyjnie wierni z kapłanami idący w dwóch procesjach – z tutejszego kościoła Narodzenia św. Jana Chrzciciela i drugiej – z Bronowa. Dotarli też ludzie z różnych zakątków diecezji.
Jak powstał obraz św. Andrzeja Boboli, który 16 maja o godz. 18.30 zostanie zainstalowany w dedykowanej mu parafii zgromadzenia Ojców Pallotynów w Bielsku-Białej.
Jak radzić sobie z syndromem DDA, ze stratą najbliższej osoby i depresją? Czy jest nadzieja na lepszą przyszłość? O tym wszystkim opowiada pisarka Kamila Lesiak w rozmowie z Moniką Jaworską.
Niedziela częstochowska
Mam nadzieję, że owocem peregrynacji będzie większa frekwencja młodych na Mszach św. w kościele – mówi Niedzieli ks. Mieczysław Papiernik, proboszcz parafii św. Wojciecha w Kowalach-Ganie.
Nasza parafia to klimat nieporównywalny z żadnymi innymi kościołami, tu jest przepięknie i ten niesamowity duet księży... A to ciągnie do kościoła jak magnes – podkreśla Danuta Galińska z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Praszce.
Seminarium to nie tylko dom waszych synów, ale także wasz dom – takimi słowami zwrócił się do rodziców seminarzystów ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.
Niedziela podlaska
W kościele Trójcy Przenajświętszej w Rudce, Mszą św. pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka, rozpoczęto uroczystość upamiętniającą 70. rocznicę buntu mieszkańców wsi Olendy przeciwko przymusowej kolektywizacji ziemi.
Chór Polskiej Pieśni Narodowej pielgrzymował do Rzymu, aby dziękować za 30 lat swojego istnienia i działalności. W wydarzeniu brał udział bp Piotr Sawczuk.
W parafii Rudka miał miejsce pogrzeb śp. ks. Zenona Bobla, kapłana pochodzącego z tejże parafii, proboszcza parafii Dołubowo.
Niedziela kielecka
Czym jest piękno, czy da się je zdefiniować, ubrać w ramy i kanony? Dyskusja trwa przez kolejne tygodnie w ramach cyklu Muzeum Diecezjalnego – Akademia Wiara-Nauka-Kultura.
Odbudowany samochód papieski, który jest w pełni sprawny, można zobaczyć w Muzeum Samochodu Papieskiego JP2. I poznać dramatyczną, a wręcz detektywistyczną historię budowy, a potem prób zniszczenia przez komunistów tamtego pojazdu.
Dwaj księża wikariusze z parafii św. Maksymiliana w Kielcach jeżdżą na motorach (i nie są w tym odosobnieni w diecezji), a dzięki tej pasji znajdują nie tylko wspólny język z wieloma parafianami, ale sposób na skuteczną ewangelizację.
Niedziela małopolska
„Bóg posłał sługę, by ratował ludzi w czasach reżimów, które zniewalały, by Ewangelię w Płokach, w Rajczy głosił, by słowa Boże serca przemieniały…” – napisał ks. Rafał Jaworski.
Kościół wynosząc go do grona świętych, wskazał: módlcie się przez jego wstawiennictwo za świat, o jego zbawienie, o pokój dla niego, o nadzieję – mówił abp Marek Jędraszewski.
Prawdopodobnie to największy na świecie witraż w jednym oknie. Jego powierzchnia to niemal 430 m2!
Niedziela lubelska
Wybór drogi kapłaństwa nie jest wyborem zawodu, ale powołania – powiedział bp Mieczysław Cisło.
Priorytetem jest wychowanie młodego pokolenia w duchu katolickim i patriotycznym oraz wspieranie małżeństw i rodzin – mówi ks. Jerzy Krawczyk.
Bądźmy wdzięczni Bogu, dobremu gospodarzowi ogrodu życia, za to, że daje nam wzrastać – powiedział abp Stanisław Budzik.
Niedziela legnicka
27 kwietnia w legnickiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa odbył się dzień skupienia organistów i osób odpowiedzialnych za śpiew i muzykę liturgiczną.
Chróstnik koło Lubina to niewielka miejscowość, ale od kilku lat zaczyna słynąć wielkością mieszkańców. Przy czym nie chodzi o wzrost, ale o swoistą wielkość ich życia, jak również podejmowaną działalność.
Europoseł Anna Zalewska przed końcem kadencji zaprosiła do Brukseli grupę z 3 dolnośląskich diecezji i z Opolszczyzny, by zobaczyli, jak funkcjonuje europarlament.
Niedziela łódzka
Ksiądz Krzysztof Nykiel, który od ponad 30 lat pracuje w Watykanie, zawsze pamięta o archidiecezji łódzkiej – mówi ks. Piotr Turek, przyjaciel biskupa nominata.
To był czas modlitwy w najpiękniejszych świątyniach i poznania miejsc, w których żyli wielcy święci.
Papież zachęcał, byśmy z parafii potrafili czynić dom, w którym każdy znajdzie swoje miejsce, gdzie może czuć się chciany, kochany – o czym zawsze jako proboszczowie musimy pamiętać – podkreślił ks. Bogusław Jargan.
Niedziela przemyska
Nie jest łatwo, ale jak się uczy, to wszystko jest możliwe – powiedziała Patrycja Sigda, zdobywczyni pierwszego miejsca.
Mieszkańcy, którzy licznie przybyli na uroczystości jubileuszowe, zachowają w pamięci słowa abp. Adama Szala, który podkreślił szczególną obecność Boga w jarosławskim opactwie.
Żegnamy wyjątkowego kapłana, zaangażowanego w życie parafii, orędownika pojednania trzech wyznań, zasłużonego dla kultury i Kościoła – podkreślił abp Józef Michalik.
Niedziela rzeszowska
W ośmiu parafiach rzeszowscy klerycy podzielili się świadectwem rozeznawania powołania do kapłaństwa.
Na sesji Rady Powiatu Kolbuszowskiego 18 kwietnia br. po raz pierwszy zostały wręczone odznaki honorowe.
W tym roku parafia Niewodna w dekanacie frysztackim świętuje 100-lecie powstania obecnej świątyni parafialnej. Kościół poświęcono w 1924 r., a dwa lata później – 27 czerwca 1926 r. – konsekrowano go. Ale historia kościoła i parafii to czasy o wiele wcześniejsze.
Niedziela sandomierska
Przy relikwiach męczenników z Markowej modlili się wierni z dekanatów: staszowskiego, świętokrzyskiego i połanieckiego.
Kolejnym przystankiem na trasie peregrynacji relikwii bł. rodziny Ulmów była bazylika katedralna.
Poświęcany dzisiaj ołtarz, jest znakiem naszego Zbawiciela, a zarazem symbolem jednego ciała, Jego Ciała, którego On jest głową – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz.
Niedziela sosnowiecka
– Gdyby to tylko miało być odliczanie na paciorkach „Zdrowasiek”, nie miałoby to głębszego sensu – tak o modlitwie różańcowej mówił ks. Łukasz Tkaczyk, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.
Spotkanie z pracownikami Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu i klerykami w seminarium, z kapłanami w Domu „Szilo” w Czeladzi, a także Siostrami Karmelitankami Dzieciątka Jezus i podopiecznymi „Betlejem” w Jaworznie – to wspólnoty, z którymi w pierwszych dniach po ogłoszeniu nominacji spotkał się nowy biskup sosnowiecki Artur Ważny.
Jakże trudne są momenty, w których „wali się nam świat”. Być może zadajemy sobie wówczas pytanie: dlaczego? Być może czujemy się bezradni? Właśnie wtedy, w sposób szczególny, staje na naszej drodze św. Rita.
Niedziela świdnicka
W Świdnicy, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, modlitwa za Ojczyznę pod przewodnictwem bp. Adama Bałabucha, splatała się z wdzięcznością za wolność i suwerenność.
Na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego odbył się 24 kwietnia finał VII Diecezjalnego Konkursu „KL Gross-Rosen – ocalić od zapomnienia”.
Parafia św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu obchodzi dwie ważne rocznice. Ich świętowanie wspólnota rozpoczęła Mszą świętą odpustową pod przewodnictwem biskupa świdnickiego.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Mamy piękną przeszłość (…). Trzeba nam z tej przeszłości czerpać, ale jednocześnie mieć na uwadze teraźniejszość i patrzeć w przyszłość – powiedział ks. kan. Wacław Nowak, proboszcz parafii.
Tegoroczni abiturienci szczecińskiego liceum katolickiego zakończyli rok szkolny i tym samym naukę w szkole średniej. Przed nimi już tylko matura.
Uroczystość w Gryfinie ukazała bogactwo ducha tutejszych wiernych zjednoczonych wokół prawd Bożych oraz mądrze i godnie kierowanych miłujących ich sercem ks. proboszcza Henryka Krzyżewskiego oraz ks. Tadeusz Łapyra – wikariusza.
Niedziela toruńska
Czy Pismo Święte to księga zapomniana przez młodych? Choć szkolna podstawa programowa wymaga znajomości tylko kilku jego fragmentów, to są uczniowie, którzy mają ambicję, aby o Księdze Życia dowiedzieć się dużo więcej i czytać ją bardziej wnikliwie.
Co pielgrzymów z Gostkowa i z kilku innych parafii zadziwiło podczas pobytu w Gruzji? Jakie zachowania mieszkańców skłaniały do refleksji?
O bohaterach z Łasina z Barbarą i Markiem Sadowskimi oraz ich córkami, Marią i Dominiką, rozmawia Aleksandra Wojdyło.
Niedziela warszawska
O tym, co przewidział św. Andrzej Bobola, dlaczego jest tak skutecznym orędownikiem i jak pomaga również dzisiaj, z o. dr. Aleksandrem Jacyniakiem, jezuitą, rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Wiarę w Kościół wyznajemy za każdym razem, gdy wypowiadamy słowa Credo. Czy to jednak świadoma konfirmacja, czy mechanicznie powtarzana regułka, którą trudno uzasadnić, a jeszcze trudniej obronić w konfrontacji ze światem?
Parafia bł. Edwarda Detkensa, Katolickie Centrum Kultury „Dobre Miejsce” oraz Rada i Zarząd Dzielnicy Bielany zapraszają na odpust parafialny obchodzony z okazji uroczystości Zesłania Ducha Świętego.
Niedziela wrocławska
W kościele św. Trójcy pamiętano w modlitwie o maturzystach, a bp Jacek Kiciński wygłosił konferencję o rozeznawaniu powołania.
Mężczyźni Świętego Józefa tym razem pochylili się nad tematyką ewangelizacji w mediach. O wygłoszenie konferencji poproszony został ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK Niedziela.
Prawie trzystu wiernych wyruszyło na pielgrzymi szlak z sanktuarium NMP Matki Nowej Ewangelizacji i św. Anny do sanktuarium NMP Matki Dobrej Rady w Sulistrowiczkach.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Parafia św. Kazimierza Królewicza w Radzięcinie przeżywała w ostatnia niedzielę kwietnia wyjątkowe wydarzenie.
W sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju odbyły się uroczystości związane z wprowadzeniem relikwii bł. rodziny Ulmów oraz poświęceniem Grobu Dziecka Utraconego.
Legioniści z prezydiów wchodzących w skład Kurii Matki Bożej Częstochowskiej z Dekanatu Biłgoraj Południe przeżywali swoją coroczną najważniejszą uroczystość czyli Acies.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Ministranci, lektorzy i inni przedstawiciele służby liturgicznej mieli doroczne diecezjalne spotkanie 4 maja. – Dla kogo to wszystko? – pytał bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. – Dla Jezusa! – wołali uczestnicy pielgrzymki.
Diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie zaprasza na pierwsze rekolekcje z cyklu KODALodNOWA. To propozycja dla osób dorosłych.
Ludzkie życie pisze różne scenariusze. Jedno zdarzenie może zmienić wszystko. Tak było w przypadku Dariusza Wojciechowskiego.