Reklama
6-7
Obserwator
8-9
treści wiary
W Kościele bardzo często można się spotkać z zachętami: „uwierz i przyjmij Jezusa jako swojego Pana i Zbawiciela”. Czy je rozumiemy?
16-17
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Łukasza Łk 21, 25-28. 34-36
Gdy patrzymy z perspektywy słowa Bożego i zbawczej ofiary Jezusa Chrystusa, dochodzimy do celowości stworzonego świata.
Proroctwo Jeremiasza zapowiada zbawienie dla „domu izraelskiego” i „domu judzkiego”.
Późną jesienią świat zaczyna być bardzo smutny. Niesprzyjająca pogoda oraz krótki dzień sprawiają, że samoczynnie człowiek zaczyna się zastanawiać nad przemijalnością życia oraz śmiercią. Zetknięcie się ze śmiercią bliskiej osoby powoduje zatrzymanie się w biegu dnia codziennego i skłania do refleksji: dokąd zmierzam?
Jest nazywany niezłomnym misjonarzem i apostołem Dalekiego Wschodu.
19-22
28-29
moim zdaniem
Znaczna większość osób korzystających z platform społecznościowych nie jest świadoma tego, że wchodzi w interakcję nie z żywymi istotami, a z algorytmami.
Życie ma wartość jako niepowtarzalny fenomen – jeśli jednak zdamy sobie sprawę z jego upływu, to mamy jednocześnie motywację, aby uczynić je bardziej sensownym.
36-37
niedziela z kulturą
44
Kącik dla dzieci
50-51
niedziela z kulturą
W naszych kościołach ze świecą można szukać dzieł współczesnych artystów. Dlaczego tak jest? Czy dzisiejsza sztuka przestała być nośnikiem chrześcijańskich wartości?
Od lat punktem startowym do wszelkich podsumowań roku w muzycznym biznesie są nominacje do popularnej Grammy. Tylko czekać, jak nastąpi wysyp wszelkich zestawień roku, branżowych ankiet, a nasz rodzimy rynek będzie śledzić to wszystko, co wokół Fryderyków.
52-61
57
warte uwagi
Wobec trudnej sytuacji Polaków mieszkających za wschodnią granicą już po raz 24. przygotowujemy paczki świąteczno-noworoczne dla polskich rodzin i polskich dzieci na Ukrainie.
Ferie zimowe to idealny czas, by wyrwać się z domu, poznać nowych ludzi i przeżyć przygodę!
60
dobre rady
Do niedawna rzadko spotykany, dzisiaj stanowi spore zagrożenie. Do 15 października w Polsce zanotowano 20 677 przypadków krztuśca.
Nie otrzymałam świadectwa pracy od poprzedniego pracodawcy. Czy obecny pracodawca ma obowiązek wliczyć ten okres zatrudnienia do stażu pracy na podstawie zaświadczenia z ZUS?
62-63
Niedziela z kulturą
64
Bliżej Życia z Wiarą
„Wzywam cię do nawrócenia po raz ostatni” – tak brzmiało orędzie Matki Bożej, które zmieniło życie Patricka i Nancy, milionerów z Kanady, którzy od ponad 30 lat mieszkają w Medjugorie.
Kochane Życie
„Jej działalność społeczna, umiłowanie sprawiedliwości i sprawy uciśnionych inspirowane były Ewangelią i przykładem świętych” – mówił o niej papież Franciszek w Kongresie USA.
Jesienne i zimowe miesiące witają nas ciemnymi porankami. Co zrobić, żeby wstawać rano wypoczętym i pełnym energii? Jak o tak wczesnej porze mieć chęć do życia i działania?
Czarny bez to doskonałe remedium na przeziębienie i grypę.
Ze względu na jej wartości odżywcze i właściwości zdrowotne zaleca się, aby włączyć ją do codziennej diety.
Masz trochę wolnego czasu i chciałbyś poświęcić go innym? Zostań wolontariuszem i zmieniaj świat na lepsze.
Już na początku grudnia zaczynamy wypiekać pierniczki oraz inne ciasteczka, które w puszce mogą przetrwać do świąt. Oby tylko wcześniej jakieś łasuchy się do nich nie dobrały :).
Znamy wiele pięknych polskich tradycji adwentowych, bardziej i mniej uduchowionych. A jakie zwyczaje kultywowane są w innych krajach Europy? Oto niektóre z nich.
66-79
Niedziela Plus
...obchodzona jest barbórka w różnych częściach Polski?
Jaka postać jest żywa w świadomości mieszkańców Kalisza? Co wydarzyło się w przeszłości i ma miejsce dziś w najstarszej świątyni tego miasta?
Rosyjski żołnierz zamordował młodą dziewczynę z Wał-Rudy 110 lat temu. Karolina Kózkówna zginęła, broniąc swojej czystości.
To jest przykład kapłana, o którym powinniśmy opowiadać kolejnym pokoleniom – przekonuje Kazimierz Cholewa.
Dziękuję Opatrzności, że pozwala mi dzisiaj przywitać (...) spadkobierców tamtego dziedzictwa Piastów i Kościoła, który tu, nad Wisłą, wszedł w dzieje naszego narodu – powiedział biskup płocki Szymon Stułkowski.
1 grudnia po raz 12. ruszy ogólnopolska świąteczna akcja „Paczuszka dla maluszka”, organizowana przez Fundację Małych Stópek. Obecnie poszukiwani są koordynatorzy, którzy w swoich środowiskach przygotują zbiórkę świątecznych darów dla najmłodszych.
Niedziela bielsko-żywiecka
Po raz kolejny Akcja Katolicka naszej diecezji wręczyła medale Pro Consecratione Mundi. W tym roku wyróżnienie za „Uświęcanie świata” otrzymali: kapłan, dwa małżeństwa oraz osoba samotna.
W hotelu „Pod Orłem” w Bielsku-Białej odbyła się gala świętującego 35-lecie istnienia bielskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół św. Brata Alberta.
Biskup Roman Pindel w ramach wizytacji odwiedził parafie w Bąkowie, Strumieniu i Chybiu.
Niedziela częstochowska
Na początku grudnia, jako Wspólnota Rodzin Emaus, zapraszamy na kolejną edycję rekolekcji dla małżeństw, czyli Remont Małżeński 2024.
Co ma wspólnego francuski beret z Kościołem częstochowskim? Wyjaśnienia możemy szukać w Choroniu, gdzie w 2009 r. rozpoczęła swoją działalność Wspólnota Baranka. Ten, kto jeszcze nie spotkał na swojej drodze dwóch francuskich zakonników o urzekającym uśmiechu i w nierozłącznych beretach na głowie, może w każdej chwili nadrobić zaległości.
Carlo to niezwykły nastolatek, który jest przykładem człowieka nadziei nie tylko dla młodych, ale dla wszystkich chrześcijan – podkreśla ks. Andrzej Kuliberda, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.
Niedziela podlaska
Biskup Piotr Sawczuk 17 listopada w kościele parafialnym w Wyszkach przewodniczył Mszy św. kończącej dwudniowe warsztaty dla małżonków.
11 listopada obchodziliśmy 106. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. To wydarzenie świętowali wszyscy Polacy na całym świecie, także mieszkańcy powiatu siemiatyckiego.
W myśl VIII zasady KSMowicza: Dbaj o zdrowie i rozwój fizyczny, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży już po raz XVIII zorganizowało we współpracy z oddziałem KSM Brańsk Diecezjalny Turniej w Piłkę Siatkową.
Niedziela kielecka
Czym klasztor i wzgórze były i są dla kielczan? Jak przez 400 lat kształtowała się pamięć o tym malowniczym, pełnym skarbów ducha i przyrody, zakątku Kielc?
Kim są stypendyści Funduszu im. Biskupa Czesława Kaczmarka? Jakie mają pasje, talenty i marzenia?
W tej akcji chodzi przede wszystkim o spotkanie ze św. Mikołajem, potrzymanie pięknej tradycji wzajemnego obdarowywania, radość i szczęście najmłodszych – mówi Wielki Rycerz Rady Rycerzy Kolumba Hubert Kania, który razem z Radą Rycerzy Kolumba z parafii bł. Józefa Pawłowskiego organizuje akcję mikołajkową dla maluchów.
Niedziela małopolska
Przekonałem się już nieraz, że św. Mikołaj potrafi za nami orędować w niebie – wyznaje ks. kan. Józef Gubała.
Rozdaję moje wieńce jako prezenty – mówi Małgorzata Bąk.
W czasie radosnego przygotowania do świąt Bożego Narodzenia organizowane są różne akcje związane z pomocą ubogim.
Niedziela lubelska
Nie narzekajmy na trudne czasy, zawsze jest odpowiednia chwila, aby wyznać, że Chrystus jest Królem – powiedział bp Rimantas Norvila.
Jako Polacy i katolicy musimy stanąć w obronie krzyża i wartości chrześcijańskich – powiedziała Elżbieta Puacz.
Wolontariat jest otwarty na kochające serca i gotowe do pracy dłonie.
Niedziela legnicka
W niedzielę 1 grudnia rozpoczynamy Adwent. To także początek nowego roku liturgicznego i duszpasterskiego, którego hasło brzmi: „Pielgrzymi nadziei”.
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich oraz Legnicki Komitet Wolnych Polaków zaprosili do Legnicy przedstawicieli Instytutu Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny.
15 i 16 listopada zespół muzyczno-ewangelizacyjny wspólnoty „Mocni w Duchu” z Łodzi zagościł w parafii Świętej Trójcy w Lubaniu.
Niedziela łódzka
Kiedy widziałem modlącego się ks. Bogdana Nowackiego, to siadałem bardzo blisko niego, by poczuć, jak Bóg w nim oddycha – wspomina kard. Konrad Krajewski.
Spotkanie z błogosławionymi męczennikami z Markowej stało się asumptem do modlitewnej refleksji oraz okazją do modlitwy wstawienniczej.
Gdy widzisz kogoś, kto jest chodzącą Ewangelią, to chcesz iść za nim. To jest sposób władzy Jezusa dla tego świata – mówił kard. Grzegorz Ryś do młodych.
Niedziela przemyska
Niedziela rzeszowska
Niedziela sandomierska
Niedziela sosnowiecka
– Ile jest w nas Jego miłości? Czy bije w nas jeszcze serce do Boga, do ludzi, do siebie, czy też nie? – pytał bp Artur Ważny podczas Mszy św. w Światowym Dniu Ubogich.
– Nie pozwólmy, by inni narzucali nam swoją narrację i mówili nam, co i jak mamy mówić i co robić w imię politycznej czy światopoglądowej poprawności. Sami piszmy własną historię i historię naszej Ojczyzny, pamiętając, że zawsze był i jest wpisany w nią krzyż – powiedział ks. Mariusz Karaś, kanclerz Kurii Diecezjalnej, podczas Mszy św. na cmentarzu w Bydlinie.
– Patriotyzm opiera się na trzech filarach: pamięci o minionych wydarzeniach, marzeniach i modlitwie. Pielęgnowanie tych wartości, rozwijanie ich pozwala lepiej rozumieć historię i kształtować przyszłość – powiedział biskup sosnowiecki Artur Ważny podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny sprawowanej w bolesławskim kościele.
Niedziela świdnicka
W połowie listopada Krzyżowa pod Świdnicą znów stała się centrum refleksji nad trudną historią polsko-niemiecką i przestrzenią modlitwy o lepszą przyszłość.
Dwa miesiące po dramatycznej powodzi, która zniszczyła Kotlinę Kłodzką, odwiedziliśmy parafię Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Lądku-Zdroju.
O idei i szczegółach Diecezjalnego Konkursu Misyjnego „Święty Wojciech – misjonarz nadziei” opowiada Mirosława Briń, odpowiedzialna za organizację tegorocznej edycji.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Obchodom Narodowego Święta Niepodległości w Polsce towarzyszy wiele wydarzeń.
Podczas takich dni szczególnie uznajemy znaczenie sztuki celebracji liturgii, która przyczynia się do głębszego uczestnictwa w niej wszystkich ochrzczonych, każdego zgodnie ze specyfiką jego powołania.
Na co czekamy? Na Gwiazdkę jako magiczne przeżycie? Na ciepły klimacik pełen miłych uczuć? Na zakończenie wojny i sprawiedliwy pokój? Na przyjście Pana Jezusa? Na co czekamy – i co realnie budujemy?
Niedziela toruńska
Na Twoją miłość, wezwanie i Twoje posłanie odpowiadamy: Gotów! – tak mówiła młodzież w Chełmży przed stu laty i tak samo odpowiada teraz.
Wspólnota parafialna z dumą patrzyła na to, jak przez lata kościół stał się nie tylko miejscem modlitwy, ale również ośrodkiem życia społecznego, kulturalnego i edukacyjnego w regionie.
Niezapomniane przeżycie. Cudowna atmosfera, radość z grania i śpiewania dla Boga, oczywiście, mała rywalizacja i przy tym dobra zabawa. Superokazja, by pogłębić swoją wiarę dzięki muzyce!
Niedziela warszawska
O tym, czego uczy nas „Mały Książę”, uśmiechu, który może wiele zmienić i relacjach, które są najważniejsze, z kl. Filipem S. Naderem rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Kard. Kazimierz Nycz odznaczył specjalistów Archidiecezjalnej Poradni Katolickiej medalami „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”.
W roku Jubileuszu 350-lecia objawień Najświętszego Serca Pana Jezusa św. Małgorzacie M. Alacoque w kolejne niedziele Adwentu – aż do Bożego Narodzenia – chcemy przybliżać miejsca i osoby z dwóch stołecznych diecezji szczególnie związane z kultem NSPJ, którym towarzyszył będzie komentarz do najnowszej encykliki papieża Franciszka „Umiłował nas” ks. dr. Jerzego Jastrzębskiego, kapłana archidiecezji warszawskiej, który promuje kult Bożego Serca przez publikacje i rekolekcje.
Niedziela wrocławska
Nowy rok liturgiczny to coś więcej niż zmiana w lekcjonarzu mszalnym, czy zmiana koloru szat liturgicznych. Rozpoczynający się Adwent ma konkretne znaczenia, o których opowiada ks. Aleksander Radecki.
Chcemy im uświadomić, że młodzież jest bardzo ważna dla Kościoła. To ich dzień – mówił ks. Piotr Rozpędowski.
Swoją rocznicę obchodziła Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Z tej okazji wręczone zostały nagrody Samarytanina Caritas. Parafialne Zespoły Caritas otrzymały także listy gratulacyjne za swoją działalność.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej w Lublinie odbyły się obłóczyny 6. alumnów III roku. Co oznaczają obłóczyny i po co są?
Kiedy do malowniczych Zembrzyc zjeżdżają młodzi ludzie z całej Polski, można poczuć, że dzieje się coś wyjątkowego.
Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju świętuje w tym roku swój jubileusz. Dla wielu osób związanych z placówką to nie tylko okazja do wspomnień, ale także moment refleksji nad niezwykłą rolą, jaką szkoła odgrywa w edukacji przyszłych leśników.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
„Boska ja” – pod takim hasłem w sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej odbyła się VI Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Był czas na modlitwę, konferencje i wspólną agapę.
Parafia Pierwszych Męczenników Polski zaprasza na tzw. Papieskie Roraty.
– Wiara w połączeniu z miłością do muzyki równa się chór kościelny – mówi Eugeniusz Olejniczak.