Reklama
5
obserwator
6-7
treści wiary
Odpowiedź wydaje się oczywista. Z jednym zastrzeżeniem: że nie jest to byle jakie wychowanie i nie do byle czego.
14-16
moim zdaniem
17
życie kościoła
Koronawirus zmienił nam świat. Zmienił także kościelne życie, i to niemal od A do Z. Poniżej w alfabetycznym skrócie przedstawiamy, jakim zmianom uległo życie w Kościele.
20-23
punkt widzenia
Karta Praw Rodzin uchwalana jest przez samorządy w całej Polsce, co bardzo mocno irytuje lewicowych aktywistów. Manipulują i chwytają się wszelkich sposobów, by zdyskredytować ten prorodzinny dokument.
Ile jest prawdy w twierdzeniu, że Polska wyrasta na prawdziwego lidera regionu i staje się największym gwarantem bezpieczeństwa krajów Europy Środkowo-Wschodniej?
26-29
kochane życie
30
niedziela z kulturą
Kazimierz Dolny to wyjątkowe miasteczko. Zapewniamy, że warto je odwiedzić!
32-41
44-45
Kącik dla dzieci
50-51
sprawy rodzinne
Jak sprawić, aby małżeństwo stało się „prościutką drogą do świętości”, tłumaczy dr Jacek Pulikowski, autorytet w dziedzinie małżeństwa i rodziny.
Małżeństwa z rodzinnej wspólnoty Woda Życia umacniają relację z Bogiem i są chrzestnymi dla swoich dzieci. Nie wyobrażają sobie budowania małżeństwa bez duchowego wzrastania.
50-52
moim zdaniem
53
Niedziela z kulturą
55-61
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Rolnicy, którzy posiadają las, mogą się ubiegać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dotację z PROW na lata 2014-2020. W dniach od 3 sierpnia do 11 września 2020 r. biura powiatowe ARiMR przyjmują wnioski o przyznanie pomocy na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska.
55
dobre rady
Sezon na ogórki gruntowe rozpoczął się na dobre.
Czy jest jakikolwiek nieszkodliwy dla człowieka środek na komary? Okazuje się, że tak!
Jak poradzić sobie z kryzysem związanym ze społeczną izolacją wśród młodych ludzi: wycofaniem, niechęcią do kontaktu z rówieśnikami, lękiem...?
Dla kogo jest ta usługa? Kto takie leki może przepisać? Oto garść informacji na ten temat.
56-59
Niedziela z kulturą
64
prasa zagraniczna
64
moim zdaniem
65
Europa Christi
I-VIII
niedziela liturgiczna
To nie była łatwa decyzja. Paleta „ofert” Pana Boga była nieskończona. Salomon mógł wybrać właściwie wszystko, o czym zamarzył.
Pytanie czytelnika: Wiem, że spowiedź jest bardzo ważna w życiu człowieka wierzącego. Czy jednak nie wystarczy wypowiedzieć grzechy przed Bogiem, czy trzeba to robić przed człowiekiem?
Święty Ignacy Loyola to założyciel zakonu jezuitów. To jedna z najbardziej barwnych osobistości w historii Kościoła, którą w liturgii wspominamy 31 lipca.
III-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
Bp Piotr Greger przewodniczył lipcowemu nabożeństwu fatimskiemu w Rychwałdzie. Na modlitwie przed obliczem Pani Ziemi Żywieckiej stawili się oprócz zwyczajnych pielgrzymów członkowie wspólnot Rycerstwa Niepokalanej.
Z Paulą Jałowiecką, młodą artystką, o konkursie plastycznym o nagrodę bł. ks. Jerzego Popiełuszki, rozmawia Monika Jaworska.
Na dachu zabytkowej świątyni Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Nidku pojawili się cieśle.
Niedziela częstochowska
Mama, która modli się za swoje ukochane dzieci, nikogo nie dziwi. A mama, która modli się nie tylko za swoje dzieci? Albo nie ma swoich, a otacza duchową opieką czyjeś? Czy możemy wtedy nazwać ją tym pięknym tytułem „mama”?
Albę i egzemplarz Biblii Tysiąclecia należące do św. Jana Pawła II w roku 100. rocznicy urodzin Ojca Świętego do Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie przekazał ks. Janusz Ryszard Bednarczyk z archidiecezji krakowskiej.
Muzyka to nie tylko słowa i melodia. To wiara, nadzieja i miłość. To pasja, emocje i wolność. Radość, smutek i tęsknota. Muzykę mają w sercach. Kim są i co ich połączyło?
Niedziela podlaska
Hasło przewodnie XI Diecezjalnej Pielgrzymki małżeństw i rodzin do Prostyni 26 lipca skłania do głębszej refleksji nad kondycją moralną narodu i rodziny.
Co mnie karmi w relacji z Panem Bogiem? To pytanie stawia i rozwija na półmetku wakacji ks. Piotr Jarosiewicz, nowo mianowany dyrektor młodzieży Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, asystent KSM Diecezji Drohiczyńskiej.
Z ks. Andrzejem Falkowskim, dyrektorem Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę, rozmawia Monika Kanabrodzka.
Niedziela kielecka
Caritas kielecka jest jedną z 13 na 41 oddziałów diecezjalnych Caritas Polska, które zdecydowały się na organizację kolonii dla dzieci, choć w ograniczonym zakresie. 3 lipca kolonistów w Kaczynie odwiedził bp Marian Florczyk.
Kościoły o średniowiecznej proweniencji, zamki, mury obronne, synagoga, urocze położenie, dzięki czemu nazwano Szydłów „polskim Carcassonne” – wszystko to sprawia, że z czystym sumieniem można zachęcić do odwiedzenia tego miejsca, najlepiej w wakacje.
Podniosła i historyczna uroczystość święceń biskupich pochodzącego z naszej diecezji abp. Henryka M. Jagodzińskiego odbyła się 18 lipca w bazylice kieleckiej.
Niedziela małopolska
27-letni Michał Ulewiński idzie przez Polskę z 15-kilogramowym krzyżem na barkach. Pokutuje i modli się o nawrócenie narodu. Niedawno dotarł do Małopolski.
Gdy 6 lat temu państwo Wróblowie podczas ogłoszeń duszpasterskich usłyszeli o pieszej pielgrzymce na Jasną Górę, postanowili dołączyć do pątników. Jedna decyzja zmieniła ich życie małżeńskie i rodzinne.
Święta Anna jest patronką matek, kobiet rodzących, wdów, żeglarzy, ludzi ubogich oraz szkół chrześcijańskich – przypomina w rozmowie z "Niedzielą" ks. Jan Antoł, proboszcz parafii św. Anny w Krzyszkowicach.
Niedziela lubelska
Wakacji bez oazy nie będzie – taką decyzję podjął Ruch Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej. I słowa dotrzymał!
Od 100 lat głównym zadaniem Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej jest praca wydawnicza.
Zmiany na rynku pracy i rosnące zapotrzebowanie na konkretne umiejętności spowodowały większe zainteresowanie szkołami zawodowymi.
Niedziela legnicka
Tegoroczna XXVIII Pielgrzymka Piesza z Legnicy na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 29 lipca – 7 sierpnia, wyruszy jako pielgrzymka „sztafetowa”. Jest to konieczne, ze względu na panujące jeszcze zagrożenie epidemiologiczne.
Tak, jak w poprzednich latach, osoby, które nie mogą uczestniczyć w pielgrzymce, a w bieżącym roku ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w grupach, mogą przekazać swoje modlitewne intencje.
Co jakiś czas mamy okazję na naszych łamach zaprezentować artystyczną działalność mieszkającego na terenie diecezji, artysty malarza Andrzeja Boja Wojtowicza. Wśród jego dorobku znajduje się również obraz zatytułowany Wołyń.
Niedziela łódzka
Według najnowszych danych nadal najczęstszymi imionami żeńskimi w Polsce są Anna i Maria.
Już od kilkunastu miesięcy łódzka męska grupa Wojowników Maryi wraz ze swoim opiekunem, ks. dr. Przemysławem Górą, zaprasza wszystkich mężczyzn do wspólnego przeżywania nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi.
Kiedy dokonujemy bilansu jakiegoś odcinka swojego życia, czasami podejmujemy decyzję o zmianach i postanawiamy sobie coś na przyszłość. Tak jest np., kiedy podejmujemy postanowienia noworoczne.
Niedziela przemyska
„A Tyś wyszła spotkać ich na próg”– tak 15 lipca Maryja powitała pątników jubileuszowej 40. Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Przemyskiej.
Wśród inicjatyw podejmowanych przez Caritas znajdują się także te dotyczące wsparcia osób długotrwale bezrobotnych, m.in. Centrum Integracji Społecznej w Przychojcu k. Leżajska.
Współczesna muzyka chrześcijańska to utwory inspirowane wiarą. Wykonawcy stawiają Bogu ważne pytania o trudne relacje między ludźmi i narodami.
Niedziela rzeszowska
Lipiec i sierpień to miesiące wakacji, wypoczynku i urlopów. W polskiej tradycji to także czas pielgrzymek. Tegoroczna 43. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę z powodu epidemii będzie miała nietypowy charakter.
Zanim z kajaka przesiadł się na Łódź Piotrową, Karol Wojtyła regularnie jeździł na spływy na Mazury, Suwalszczyznę, Warmię czy Pojezierze Pomorskie. Każdego lata starał się choć raz wsiąść do kajaka. Z tym kojarzyła mu się północna Polska. Polskie jeziora kochał równie mocno jak polskie góry. Trzeci odcinek naszego wakacyjnego cyklu o ukochanych miejscach Karola Wojtyły – Ojca Św. Jana Pawła II, poświęcamy Czarnej Hańczy i Kanałowi Augustowskiemu.
Na terenie diecezji znajdują się trzy obiekty sakralne wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: kościół pw. św. Filipa i Jakuba w Sękowej, kościół pw. św. Michała w Binarowej oraz cerkiew pw. Opieki Bogurodzicy NMP w Owczarach. Dziś zapraszamy do Owczar.
Niedziela sandomierska
Flisacy uczcili w Ulanowie Ogólnopolski Dzień Flisactwa. Na piknik przybyło prawie 30 łodzi.
Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić w czasie wakacji, są ruiny kazimierzowskiego zamku w Międzygórzu w powiecie opatowskim. Znalezienie go może sprawić trochę problemów.
W Sandomierzu na początku lipca oficerowie Rycerzy Kolumba dyskutowali nad kierunkami działań, formacją i rozwojem tej organizacji charytatywnej, w skład której wchodzą katoliccy mężczyźni.
Niedziela sosnowiecka
„Jesteście dzisiaj potrzebni Kościołowi, jak nigdy dotąd. Wasza wierność Bogu i Ewangelii, wasze umiłowanie Kościoła, wasze zaangażowanie i wasza świętość to narzędzia, którymi chce posługiwać się Pan dla dobra całej wspólnoty ludzi wierzących” – pisał w liście do Rycerzy Kolumba abp Stanisław Gądecki.
Z przewodnikiem kalwaryjskim Dariuszem Kosińskim, o tradycji i znaczeniu pielgrzymowania rozmawia ks. Tomasz Zmarzły.
Kraków, Zakopane, Czerna to miejsca, w których natrafimy na ślady patronów naszej diecezji. Wakacje to bardzo sprzyjający czas, by je odwiedzić.
Niedziela świdnicka
Fundacja Ładne Historie już po raz piąty organizuje w Świdnicy akcję „Lato na podwórku”.
Cenne obrazy oraz majoliki można oglądać w komnatach trzeciego co do wielkości zamku w Polsce.
Wspólnota parafii Najświętszego Zbawiciela w Strzegomiu pożegnała tragicznie zmarłego organistę.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Stowarzyszenie Fidei Defensor prowadzi w Szczecinie Centrum Przeciwdziałania Przestępczości Przeciwko Wolności Sumienia i Wyznania.
O św. Józefie i jego nieocenionej roli w dziele zbawienia z nowo mianowanym proboszczem w Swobnicy ks. dr. Pawłem Barylakiem SDB rozmawia ks. Robert Gołębiowski.
O początkach i rozwoju muzycznej przygody zespołu, którego utwory do dziś nucą nie tylko dzieci, z Robertem Friedrichem ps. Litza rozmawia Adam Szewczyk.
Niedziela toruńska
To chwila, w której zatrzymał się czas dla małżonków – tak można podsumować święto miłości małżeńskiej obchodzone w grębocińskiej parafii.
Kolejna ekipa młodych ludzi włącza się w Projekt Zambia działający przy toruńskim kościele Ojców Jezuitów.
W drodze do baśniowego Pojezierza Brodnickiego mijamy drogowskaz, wskazujący kierunek na Golub-Dobrzyń. Dajmy się mu poprowadzić, a zobaczymy, jakie skarby kryją się w tym niezwykłym zakątku naszej diecezji.
Niedziela warszawska
O tym, dlaczego w czasie rekolekcji ignacjańskich trzeba milczeć, co to jest rozeznawanie duchowe i czy można naśladować Jezusa, który wypędził kupców ze świątyni, z o. Piotrem Kropiszem SJ rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Żyją Słowem Bożym i Eucharystią, adorują Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, służą cierpiącym i pomagają w pojednaniu z Bogiem i drugim człowiekiem.
W czasie epidemii koronawirusa wielu wiernych z parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia na Stegnach odkryło dar w zwyczajnej codzienności.
Niedziela wrocławska
Christoforos, czyli niosący Chrystusa, jest jednym z najbardziej popularnych świętych Kościołów zachodniego i wschodniego. Kościół wspomina św. Krzysztofa, patrona kierowców, 25 lipca. Obchodzimy też XXI Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.
Od ponad tysiąca lat pielgrzymi z różnych stron Europy i świata pielgrzymują do Santiago de Compostela – miejsca, w którym znajduje się grób św. Jakuba. Dawniej pielgrzymowano, aby wykonać zadaną pokutę. Dziś wiele osób na tym szlaku odnajduje Boga. Do grobu św. Jakuba można iść na wiele sposobów. Ważne, aby nie był to czas zmarnowany.
Do parafii św. Jacka we Wrocławiu trafiły obrazy św. Siostry Faustyny i bł. Bronisławy. Kulisy powstawania wizerunków świętych odkrywa malarka Jadwiga Marchaj w rozmowie z Marzeną Cyfert.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Tegoroczne pielgrzymowanie w znacznym stopniu będzie różniło się od tego, do którego przez lata przywykliśmy.
Od Boga nie ma wakacji. Wiele razy słyszeliśmy te słowa. Dobrze zrozumiała je młodzież, która zamiast na plaży, swój wolny czas wolała spędzić z Panem.
W 77. rocznicę akcji pacyfikacyjno-wysiedleńczej w Majdanie Starym odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary tamtych tragicznych wydarzeń.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W Gorzowie odbyły się Wojewódzkie Obchody Święta Policji.
Kilka tygodni temu miałem okazję odwiedzić ks. Henryka Laszczowskiego, proboszcza z Długoszyna. W trakcie rozmowy wspomniał o chórze, który działa w tej parafii.
O duchowym znaczeniu i obietnicach związanych z noszeniem szkaplerza z bp. Pawłem Sochą rozmawia Kamil Krasowski.